ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Нова победа на Георгиевски, на чекор е до олимписки медал

Македонскиот теквондистот Дејан Георгиевски се пласираше во полуфиналето на Олимпискиот турнир во Токио откако предмалку со победи и ривалот од Брегот на Слоновата Коска.

Откако рано утрово во категоријата +80 го елиминираше светскиот шампион Рафаел Алба од Куба, Македонецот сега го победи и Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска со 9:4.

Воведните две минути поминаа во тактичка борба и без освоен бод на двете страни. Борбата се разгори во втората рунда која ја доби македонскиот претставник со 3:1. Во третата рудна Георгиевски доминираше и стигна до триумф иако во еден момент Брежанецот успеа да израмни на 4:4.

Следен противник на Георгиевски е Ин Кјо-дон од Јужна Кореја. Оваа борба е закажана за денес во 9:45 часот по македонско време.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Останати спортови

Варварска ММА борба: Удирал онесвестен противник, навивачите згрозени

Read more

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Read more

Погледнете во каков кафез се одржа ММА борба во Полска

Read more

Двоен нокаут: И двајцата соперници паднаа во исто време

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе