Нова варијатна на вирусот со екстремно многу мутации потврдена во три држави

Вирологот Том Пикок од Империјал колеџ во Лондон објави детали за нова варијанта на коронавирусот, истакнувајќи дека неверојатно голема количина мутации во спајк протеинот предизвикува голема загриженост.

Научниците велат дека новата варијанта на коронавирус носи екстремно голем број мутации кои можат понатаму да предизвикаат болести. Со геномско секвенционирање оваа варијанта на вирусот е потврдена кај десет случаи во три држави. Тоа предизвика загриженост меѓу научниците бидејќи бројните мутации може да овозможат вирусот да го избегне имунитетот.

Варијантата Б.1.1.529 има 32 мутации во спајк протеинот, кој е дел од вирусот што повеќето вакцини го користат за подготовка на имунолошкиот систем против коронавирусот, пишува Guardian.

Мутациите во тој протеин може да влијаат на способноста вирусот да инфицира клетки и да се шири, но и да отежнува имунолошките клетки да нападнат патоген.

Оваа варијанта прво е забележана во Боцвана на 11 ноември, каде е потврдена со секвенцирање кај три случаи, додека шест се потврдени во Јужна Африка три дена подоцна и еден во Хонгконг истиот ден.

Вирологот Том Пикок на Twitter напиша дека оваа варијанта треба да се надгледува, но додаде дека можеби станува збор за невообичаен кластер кој не е високо пренослив.

URL

Од британската Агенција за здравствена безбедност за борба против ковид велат дека во соработка со научници ширум светот се следи развојот на новата варијанта.

„Во природата на вирусите е често да мутираат, не е необично да се појават мал број случаи со нова варијанта на вирусот. Сите варијанти кои покажуваат докази за ширење на вирусот брзо се проверуваат“, вели Мира Чанд од британската Агенција за здравствена заштита.

Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

Пронајден венчален прстен кој Британка го изгубила пред 50 години

Читај повеќе
  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе