Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Европската ракета Ariane 6 е на својот прв лет во вселената по лансирањето од Европскиот вселенски центар во Куру, Француска Гвајана.

Ракетата била лансирана околу 16 часот по локално време.

Со ова лансирање, европскиот вселенски сектор се надева дека ќе ја остави зад себе кризата во секторот за лансирање и повторно ќе воспостави пристап до сопствените сателити во вселената.

Remote video URL

Ariane 6 е наследничка на Ariane 5, која функционираше од 1996 година до летото 2023 година. Дизајнирана е да лансира сателити во вселената за комерцијални и јавни клиенти и е значително поевтина од нејзината претходничка.

До крајот на оваа година, Ariane 6 треба да го има првото комерцијално лансирање.

реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе