Новата KIA Optima - конкуренција во класата на Passat

KIA по одличната работа со SUV и компактните модели, продолжува да работи со исто темпо. Деталите и изгледот на новата KIA Оptima се преставени во Јужна Кореја, а новиот автомобил пристигнува во продажба наредниот месец. Наскоро се очекува биде претставена верзијата за европските и американските купувачи.

По многубројните најави и скици, KIA ја претстави новата Optima која со дизајнот е вистински конкурент на европскиот пазар. На атрактивната силуета најпрво се забележуваат предните LED светла чијшто дизајн е преземен од моделот Cadenza.

Новата Optima е долга 4,905 милиметри. Благодарение на новиот дизајн е пониска за 20 милиметри.

Од KIA сè уште не сакаат да ја покажат внатрешноста на новата Optima, но од скиците откриваат дека KIA сака да се приближи до премиум сегментот, како со дизајнот така и со уредувањето на внатрешноста.

Засега не е познато кога KIA ќе ја претстави новата Optima во Европа, но со оглед на тоа дека на домашниот пазар пристигнува во декември, логично е во Европа да пристигне во втората половина од наредната година.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе