Новата сезона на „Stranger Things“ надмина милијарда часови гледаност на Netflix

Првиот дел од четвртата сезона на „Stranger Things“ излезе на крајот на мај и ги воодушеви гледачите. Вториот дел пристигна нешто подоцна, на 1 јули и продолжи во истиот дух.

Четвртата сезона на популарната „Stranger Things“ стана втора серија на Netflix која некогаш надминала милијарда часа гледаност. Прва на таа листа и натаму е јужнокорејската „Squid Game“, за која не престануваше да се зборува минатата година.

Според податоците што ги објави Netflix, од објавувањето на новата сезона на „Stranger Things“, гледачите потрошиле 1,15 милијарди часа гледајќи ја серијата, додека само минатиот викенд оваа бројка изнесуваше 301 милион. Серијата исто така се рангираше во топ 10 на платформата во 93 различни земји, а според Netflix, претходните сезони исто така забележаа зголемување на популарноста.

Иако ова се секако импресивни бројки, системот за мерење на Netflix сè уште е прилично необичен. Имено, како што пренесува The Verge, платформата следи колку серии се гледани во првите 28 дена по објавувањето, но тие бројки многу варираат во зависност од тоа колку епизоди има вкупно, колку долго траат и слично.

Епизодите на „Stranger Things“ траат повеќе од еден час, што ѝ дава можност на серијата уште од самиот почеток лесно да го достигне врвот на рангирањето на Netflix. Во секој случај, неизбежно е да се работи за серија во која Netflix има вложено енормно во последните години, што на крајот се забележува при гледањето.

Remote video URL
Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Топ 10 пати кога The Simpsons добија тужби

Read more

Во претстојната епизода конечно ќе се открие како The Simpsons ја предвидуваа иднината

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 пати кога The Simpsons добија тужби

Читај повеќе
  • play_arrow

Во претстојната епизода конечно ќе се открие како The Simpsons ја предвидуваа иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за третиот дел од полскиот филм полн со секс сцени

Читај повеќе
  • play_arrow

Стивен Сигал, како пион на Путин, снима документарен филм за војната во Украина

Читај повеќе

По медениот месец, Лопез и Афлек направија пауза „за да не се изгуби магијата“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 грешки во Harry Potter филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Џејсон Момоа после тренинг се опоравува во замрзнувач полн со мраз

Читај повеќе