Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне на 18 септември. Ова го соопшти Германската фудбалска асоцијација.

Традиционално, сезоната во Германија ќе биде отворена со натпреварите од првото коло на турнирот во националниот куп. Натпреварите од оваа фаза ќе се одвиваат помеѓу 11 и 14 септември.

Сезоната во Бундеслигата обично започнува кон средината на август, но тоа нема да биде можно годинава, бидејќи тогаш ќе се играат европски клупски турнири. Поради оваа причина, локалната федерација предвидува и некои измени со цел исполнување на роковите за крајот на сезоната 2020/2021. Тие ја покриваат зимската пауза, која ќе биде многу пократка, со натпревари од првенството закажани во првиот викенд на јануари.

Новата сезона треба да заврши до крајот на мај, бидејќи Европското првенство во фудбал, кое е одложено за една година поради пандемијата на коронавирусот, треба да започне на 11 јуни.

Тагови
реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Фудбал

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Спорт

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Читај повеќе
  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе