СЕРИЈА А 2020/21

Новата сезона во Серија А почнува на 19 септември

Новата сезона во калчото ќе почне многу подоцна од како што сме навикнати и тоа дури на 19 септември. Така одлучи Лега Калчо на синоќешниот останок.

Советот на Лега Калчо на вчерашниот состанок во Милано го официјализираше клаендарот за новата сезона 2020/21 во Серија А. Со оглед на тоа што минатава сезона заврши дури викендов поради непланираната пауза настаната поради пандемијата со коронавирусот, стартот на новата сезона исто така мораше да претрпи измени.

Така, Серија А новата сезона ќе ја почне со првото коло дури на 19 септември, односно по репрезентативните натпревари во Лигата на Нации. Комисијата одлучи да им даде 10 дена одмор на играчите кои имаат репрезентативни обврски, со оглед на тоа што септемвриските натпревари од Лигата на Нации завршуваат на 8 септември. Првичниот план беше сезоната да стартува на 12-ти.

Згуснатиот календарот предвидува дури 6 вонредни кола, сметајќи го и она второ во Новата година кое е закажано за 6 јануари. Божикната пауза ќе трае до 3 јануари. Сезоната ќе заврши со последното коло на 23 мај, по што играчите ќе бидат ослободени да им се стават на располагање на своите репрезентации за настап на ЕУРО.

Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Фудбал

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Read more

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Read more

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Read more

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Read more

Спорт

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе