Новата ултра бела боја може да ја намали потребата за климатизери

Белите куќи на некои им изгледаат монотоно, но тие би можеле да ја спасат планетата.

USA Today пишува дека научниците од Универзитетот Пердју развиле ултра бела боја која рефлектира 98,1% од сончевите зраци, додека емитува инфрацрвено зрачење. Како резултат на тоа, површината останува поладна од околината, па оттаму оваа нова ултра бела боја може во некои случаи ефикасно да ги замени климатизерите. Оваа бела боја го доби Гинисовиот сертификат за својата „рекордна белина“ и е многу поефикасна од обичната боја која всушност ги загрева површините. Покрив од 93 km² обоен со новата бела боја би дал моќност за ладење од 10 kW, што е повеќе во споредба со климатизерите што се користат во повеќето куќи.

Денес веќе постојат бои што ја рефлектираат топлината, но одразот на сончевите зраци не надминува 90% и поради тоа овие бои не ја ладат околината.

Трикот е да се користи висок сооднос на бариум сулфат, соединение кое често се користи за козметика и фотографска хартија, и тоа во честички со различна големина. Поширок опсег на големини на честички помага да се расфрла повеќе светлосен спектар, со што се рефлектира повеќе сончева светлина.

Сѐ уште не е познато кога новата бела боја ќе излезе во продажба, но таа намера постои. Патентите се веќе регистрирани, а белата боја треба да стане ново оружје во борбата против климатските промени. Може да ја елиминира потребата за климатизери во некои домови, особено во топлите региони со многу сончева светлина. Исто така, може да помогне да се намалат емисиите на гас и потрошувачката на енергија и да се заштедат пари за време на жешките летни денови.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Вести

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Read more

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Read more

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Read more

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Претставени Redmi Note 11, Note 11 Pro и Note 11 Pro+ во Кина

Читај повеќе

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе