Новата верзија на ChatGPT може да флертува и да ги учи корисниците математика

Компанијата OpenAI ја претстави најновата верзија на технологијата на која се базира нејзиниот чет-бот за вештачка интелигенција ChatGPT.

Технологијата се нарекува GPT-4o и ќе биде достапна за сите корисници на ChatGPT, вклучувајќи ги и оние што не се претплатници. Овој модел е побрз од претходните и е програмиран да прифаќа одговори на прашања кои звучат зборлесто, а понекогаш и флертувачки.

Новата верзија може да чита и да „зборува“ за фотографии, да преведува текст од различни јазици, да идентификува емоции од визуелни изрази и има меморија за да може да ги „запомни“ претходните покажувачи.

Дополнително, четботот сега е прекинлив и има „полесни“ ритми на разговор, така што нема одложување помеѓу поставувањето прашање и добивањето одговор.

За време на демонстрација во живо користејќи ја гласовната верзија на моделот GPT-4o, тој понуди корисни предлози како да решите едноставна равенка напишана на лист хартија наместо сами да ја решите. Го анализирал кодот на компјутерот, го превел текстот од италијански и англиски и ги толкувал емоциите на селфи фотографијата на насмеан човек.

Користејќи топол американски женски глас, манекенката ги поздрави корисниците и ги праша како им е. Кога добил комплимент, тој одговорил „престани, ќе се засрамам“.

Сепак, технологијата не е совршена. Манекенката во еден момент го заменила насмеаниот човек со дрвена површина и почнала да решава равенка која не му била ни покажана. Ова ненамерно покажа дека сè уште е потребно време да се „испеглаат“ грешките и халуцинациите што ги прават четботовите несигурни и потенцијално небезбедни.

Но, во исто време, сето ова ни го покажува правецот во кој оди OpenAi и можно е GPT-40 да стане следната генерација на дигитален асистент со вештачка интелигенција, нешто како „турбо верзија“ на асистентите на Siri или Google. И покрај недостатоците, кога ќе се земе во предвид сè, OpenAI се чини дека сè уште е пред конкуренцијата.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Софтвер

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more

Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Read more

Google овозможи едитирање на RCS пораките

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе