Новата Vespa Primavera е достапна и „на струја“

Vespa отсекогаш била синоним за италијанска елеганција и шарм, а исклучок не се новите генерации на Vespa Primavera и Sprint кои официјално беа претставени на годинешниот мото саем во Милано.

Родена 1968 година, Vespa Primavera се издвојуваше со малку помали димензии и потесна силуета од „обичната“ Vespa, што ја направи идеално средство за градски превоз. Vespa Primavera првпат беше редизајнирана во 2013 година, а ова е нејзина трета генерација прилагодена на најновите трендови.

Така, покрај бензинските агрегати од 50, 125 и 150 кубика (четиритактни, со три вентили на цилиндерот), сега се нуди и електрична верзија, чија максимална брзина - според локалните закони - ќе биде ограничена на 45 или 75 км/час. Батеријата - сместена под седиштето - може лесно да се извади и земе со себе, а по четири часа полнење ќе има домет од 100 километри. Исто така, инструментите се комбинација од класични и TFT екрани со дијагонала од 2,5 инчи, додека верзијата Tech има TFT екран во боја со дијаметар од 5 инчи. Во подобри варијанти, скутерот ќе може да се поврзе со мобилен телефон преку апликацијата Vespa MIA.

Огромниот избор на комбинации на бои и графики е уште една работа што отсекогаш ја карактеризирала Vespa, а не е исклучок и најновата генерација, која е достапна во осум различни бои. Инаку, Vespe Primavera и Sprint доаѓаат на пазарот на почетокот на следната година.

Тагови
реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе