Нови 105 случаи на COVID-19, нема починати лица

Од направени 735 тестови во последните 24 часа, регистрирани се 105 нови случаи на COVID-19, од кои 22 се реинфекции, оздравени се 49 пациенти, починати нема, информира Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

По градови од новите случаи во Скопје има 78, Битола – 9, Прилеп – 3, Куманово, Тетово, Кавадарци, Охрид, Струмица и Штип – по 2, Кичево, Берово и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата се направени вкупно 2.168.892 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.880, бројот на оздравени пациенти е 332.855, на починати е 9.534 а бројот на активни случаи изнесува 491.
Според епидемиолошки анализи во моментов, најмногу активни случаи има: во Скопје 312, во Куманово 21 и во Битола 30. Нема активни случаи во Кочани, Струга, Свети Николе, Делчево, Дебар, Валандово, Виница, Пробиштип, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод, Демир Капија, Македонска Каменица, Пехчево и Дојран.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Македонија

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Read more

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Read more

Се празнува 8 Декември – Св. Климент Охридски

Read more

Променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец

Read more
 

Вести

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе