Нови 1.100 случаи со COVID-19, 585 оздравени, 30 починати

Во последните 24 часа се направени 2.824 тестирања, а регистрирани се 1.100 нови случаи на COVID-19, оздравени се 585 пациенти, а 30 починале, информираше Министерството за здравство.

Новорегистрираните се во:

 • Скопје 439
 • Битола 73
 • Гостивар 68
 • Тетово 58
 • Куманово 56
 • Прилеп 52
 • Кавадарци 51
 • Дебар 5
 • Штип 42
 • Струмица 33
 • Охрид 32
 • Струга 29
 • Велес 27
 • Кочани 23
 • Неготино 22
 • Свети Николе 17
 • Кичево 16
 • Крива Паланка 15
 • Ресен 10
 • Гевгелија 5
 • Радовиш 5
 • Македонски Брод 4
 • Делчево 3
 • Демир Хисар 3
 • Пробиштип 3
 • Виница 2
 • Кратово 2
 • Крушево 2
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Пехчево 1

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 585 оздравени пациенти, од:
Скопје-168
Куманово-37
Штип-37
Прилеп-47
Тетово-10
Струга-20
Велес-32
Битола-42
Охрид-41
Кавадарци-15
Гевгелија-8
Струмица-19
Крива Паланка-4
Радовиш-4
Кочани-13
Пробиштип-5
Демир Хисар-2
Македонски Брод-5
Пехчево-2
Берово-4
Виница-10
Делчево-5
Кратово-3
Свети Николе-14
Кичево-21
Ресен-6
Неготино-11

Од починатите 30 лица, 12 пациенти се од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г)  и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупниот број на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66.330, бројот на оздравени пациенти е 42.241, на починати е 1.877, а бројот на активни случаи изнесува 22.212. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 28.806, активни 10.735
• Куманово 3.949, активни 904
• Дебар 492, активни 127
• Штип 2.826, активни 528
• Прилеп 3.283, активни 1.033
• Тетово 4.021, активни 1.021
• Струга 1.588, активни 473
• Велес 2.144, активни 720
• Битола 2.329, активни 971
• Охрид 1.750, активни 585
• Кавадарци 1.409, активни 559
• Гостивар 2.776, активни 1.062
• Гевгелија 804, активни 260 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.818, активни 581
• Крива Паланка 476, активни 150
• Радовиш 461, активни 118
• Крушево 143, активни 77
• Кочани 1.308, активни 256
• Пробиштип 381, активни 92
• Демир Хисар 208, активни 77
• Македонски Брод 181, активни 48
• Пехчево 105, активни 18
• Берово 396, активни 98
• Валандово 228, активни 67
• Виница 385, активни 134
• Делчево 498, активни 227 (149 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 165, активни 42
• Свети Николе 883, активни 229
• Кичево 1.347, активни 470
• Ресен 502, активни 203
• Неготино 668, активни 347 (93 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.824 теста се преку: ИЈЗ-743, ЦЈЗ Скопје-64,  Авицена-245, Биотек-272, МАНУ -209,  Жан Митрев (Филип Втори)-160, Систина со PCR метода -134, лабораторија Лаор –39, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-4, ГАК-14, Синлаб-49, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -775, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 344.085 тестирања на COVID-19.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Македонија

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Read more

Активен 16.231 случај со COVID-19, расте бројот на оздравени пациенти

Read more

Облачно со повремени сончеви периоди и ветер, снег во јужните делови

Read more

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Read more
 

Вести

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Читај повеќе

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Читај повеќе

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Читај повеќе
 • play_arrow

Откриени гости и странски државјанки во угостителски објект со забрана за работа во Охрид

Читај повеќе

Приведени три лица од гостиварско поради трговија со кокаин

Читај повеќе

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Читај повеќе

Дутерте: Претседателската работа не е за жени

Читај повеќе

Во Скопје санкционирани 219 возачи, 18 за возење без возачка дозвола

Читај повеќе

Почна најмасовната вакцинација против COVID-19 во светот

Читај повеќе