Нови 129 случаи, 1.122 оздравени и 22 починати

Во последните 24 часа се направени 591 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на COVID-19.

Во:
-Скопје 63
-Куманово 4
-Штип 4
-Прилеп 14
-Тетово 7
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 2
-Кавадарци 12
-Гостивар 2
-Гевгелија 4
-Струмица 1
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 1
-Пехчево 1
-Берово 1
-Виница 1
-Делчево 1
-Кичево 3
-Неготино 1

Починати се 22 лица, три пациенти од Скопје (44, 61 и 67г.), еден од Куманово (88г.), еден од Дебар (43г.), од Штип (64г.), пријавени се девет пациенти од Прилеп од кои тројца се починати во изминатото деноноќие (85, 81, 87, 87, 70, 96, 69, 79 и 68г.), двајца од Струга (86 и 78г.), еден пациент од Велес (75г.), од Битола (58г.), од Гевгелија (72г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (86г.) и еден пациент од Кичево (69г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.122 оздравени пациенти од:

-Скопје 275
-Куманово 29
-Дебар 35
-Штип 25
-Прилеп 67
-Тетово 34
-Струга 3
-Велес 51
-Битола 89
-Охрид 8
-Кавадарци 84
-Гостивар 43
-Гевгелија 20
-Струмица 15
-Крива Паланка 14
-Радовиш 7
-Крушево 2
-Кочани 17
-Пробиштип 13
-Демир Хисар 5
-Пехчево 7
-Берово 21
-Валандово 3
-Виница 41
-Делчево 79
-Свети Николе 11
-Кичево 62
-Ресен 24
-Неготино 38

Досега во земјата се направени вкупно 381.207 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 78.434, бројката на оздравени пациенти е 55.155, на починати е 2.314, а бројот на активни случаи изнесува 20.965. 

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Македонија

Заев: Во недела се очекуваат првите 3.000 руски вакцини

Read more

Судењето за „27 април“ продолжува на 12 март

Read more

Филипче: Набавуваме сензори за мерење дијабетес кај деца

Read more

Османи: Никогаш не сме кажале дека Фрчкоски е кандидат за амбасадор

Read more
 

Вести

Кривична за беровци поради организирање прослава во затворен простор

Читај повеќе

Медицинска сестра обвинета за примање награда за противзаконито влијание

Читај повеќе
  • play_arrow

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Читај повеќе

Заев: Во недела се очекуваат првите 3.000 руски вакцини

Читај повеќе

Судењето за „27 април“ продолжува на 12 март

Читај повеќе

Почина работник од дојранско додека извршувал работни задачи

Читај повеќе

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Читај повеќе

Филипче: Набавуваме сензори за мерење дијабетес кај деца

Читај повеќе

МВР со детали за двојното убиство во Топанско Поле

Читај повеќе