Нови 173 случаи со COVID-19, 15 починати

Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи со COVID-19.

По градови:

Скопје-75,

Куманово-9,

Дебар-6,

Штип-8,

Прилеп-6,

Тетово-9,

Струга-14,

Велес-3,

Охрид-10,

Кавадарци-3,

Гостивар-7,

Гевгелија-2,

Струмица-1,

Крушево-1,

Кочани-4,

Пробиштип-1,

Берово-1,

Валандово-1,

Свети Николе-6,

Кичево-3,

Ресен-3.

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти од: Скопје-105, Куманово-1, Штип-7, Тетово-12, Струга-10, Велес-1, Охрид-4, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Неготино-2, соопшти Министерството за здравство.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа три лица, на возраст 64, 73 и 80 години. Во ГОБ „8 Септември“ починати се девет пациенти, од кои двајца на возраст од 54 години, а останатите на возраст од 60, 61, 75, 45, 74, 57 и 65 години.

Две лица од Скопје и Гостивар се починати дома на возраст од 65 и 82 години. Во болница во Струга е почината пациентка на 67 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.625, бројката на оздравени пациенти е 2.748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.556. Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•       Скопје 3.208, активни 2.010
•       Куманово 769, активни 219
•       Дебар 102, активни 50
•       Штип 355, активни 161
•       Прилеп 269, активни 43
•       Тетово 723, активни 389
•       Струга 242, активни 145
•       Велес 189, активни 42
•       Битола 54, активни 20
•       Охрид 180, активни 151
•       Кавадарци 21, активни 15
•       Гостивар 129, активни 70
•       Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•       Струмица 16, активни 10
•       Крива Паланка 15, активни 9
•       Радовиш 4,
•       Крушево 7, активни 4
•       Кочани 73, активни 21
•       Пробиштип 20, активни 11
•       Демир Хисар 2, активни 1
•       Македонски Брод 5, активни 3
•       Пехчево 6, активни 3
•       Берово 3, активни 1
•       Валандово 7, активни 3
•       Виница 3,
•       Делчево 1,
•       Кратово 4, активни 1
•       Свети Николе 36, активни 32
•       Кичево 38, активни 32
•       Ресен 111, активни 97
•       Неготино 21, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1653 теста се преку: ИЈЗ –1.001, Авицена –101, Биотек –105, МАНУ -112, Клиника „Жан Митрев“ -138, Судска медицина-6, Систина со PCR метода -161, ЦЈЗ Битола – 29. Досега во земјата се направени вкупно 63.383 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се шест пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти од кои на кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 26 возрасни пациенти позитивни на COVID-19 и шест деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се седум нови пациенти, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти од кои на респираторна машина се осум пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 36 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 87 пациенти – позитивни и сомнителни на COVID-19.

Активни случаи по општини Скопје вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
•       Чаир – 422
•       Аеродром – 154
•       Бутел – 162
•       Гази Баба – 177
•       Центар – 141
•       Карпош – 160
•       Сарај – 155
•       Кисела Вода – 114
•       Ѓорче Петров – 110
•       Студеничани – 110
•       Шуто Оризари – 88
•       Арачиново – 51
•       Илинден – 32
•       Петровец – 17
•       Чучер Сандево – 20
•       Сопиште – 13
•       Зелениково-4
•       Странец – 2

реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Македонија

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Read more

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Read more

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Read more

Заев: Поканата на Ахмети за средба со албанските лидери е притисок кон мене за премиерското место

Read more

Вести

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Читај повеќе

Џонсон бара зачувување на „силата и магијата“ на Обединетото Кралство

Читај повеќе