Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на COVID-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6, Прилеп-12, Гостивар-3, Штип-6, Битола-1, Велес-6, Охрид-5, Струмица-6, Кавадарци-8, Струга-11, Кочани-1, Кичево-8, Гевгелија-4, Неготино-8, Дебар-3, Ресен-7, Делчево-2,  Радовиш-1, Пробиштип-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2.009 оздравени пациенти од: Скопје-1.356, Куманово-51, Тетово -115, Прилеп -11, Гостивар-71, Штип-21, Битола-33, Велес-33, Охрид-81, Струмица-27, Кавадарци-41, Струга-33, Кочани-8, Кичево-22, Свети Николе-8, Гевгелија-10, Дебар-10, Крива Паланка-7, Ресен-14, Радовиш-2, Берово-1, Делчево-17, Виница-10, Пробиштип-2, Валандово-1, Демир Хисар-6, Македонски Брод-2, Богданци-2, Крушево-1, Македонска Каменица-11, Демир Капија-1, Дојран-1.

Починати се шест лица, четворица пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.938, бројката на оздравени пациенти е 73.601, на починати е 2.702, а бројот на активни случаи изнесува 12.635.

Oд вчера се регистрира еден контролен тест, според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38573, активни 7.373

• Куманово 5..015, активни 452

• Тетово 4.955, активни 466

• Прилеп 4.467, активни 301

• Гостивар 3.533, активни 332

• Штип 3.434, активни 178

• Битола 3.166, активни 257

• Велес 2.954, активни 335

• Охрид 2651, активни 376

• Струмица 2.470, активни 383

• Кавадарци 2.388, активни 403

• Струга 2.141, активни 172

• Кочани 1.697, активни 142

• Кичево 1.662, активни 152

• Свети Николе 1.061, активни 53

• Гевгелија 953, активни 130

• Неготино 941, активни 177

• Дебар 714, активни 125

• Крива Паланка 701, активни 91

• Ресен 708, активни 114

• Радовиш 674, активни 76

• Берово 564, активни 60

• Делчево 530, активни 148

• Виница 475, активни 43

• Пробиштип 474, активни 30

• Валандово 325, активни 29

• Демир Хисар 241, активни 13

• Македонски Брод 237, активни 15

• Богданци 214, активни 38

• Кратово 209, активни 17

• Крушево 190, активни 35

• Македонска Каменица 188, активни 46

• Демир Капија 177, активни 39

• Пехчево 175, активни 26

• Дојран 81, активни 8

Направените 1530 теста се преку: ИЈЗ-394, ЦЈЗ Скопје-35,  Авицена-255, Биотек-256, МАНУ -66,  Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -225, лабораторија Лаор –125, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-15, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на COVID-19.

реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Македонија

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Read more

Пристигнува прва пратка вакцини од рускиот производител Sputnik V

Read more

Мицкоски до власта: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Read more

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Читај повеќе

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Читај повеќе

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Читај повеќе

Пристигнува прва пратка вакцини од рускиот производител Sputnik V

Читај повеќе

Мицкоски до власта: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Читај повеќе

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Читај повеќе

Нови 722 случаи со COVID-19

Читај повеќе

Деновиве постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Читај повеќе

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Читај повеќе