Нови 1.908 случаи со ковид, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти

Скопје, 28 јануари 2022 (МИА) – Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи со COVID-19, 22 починати и 1.129 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од 1.908 новозаболени во Скопје се 972, Кавадарци 112, Куманово 111, Битола 105, Велес 62, Тетово 58, Прилеп 54, Неготино 46, Струмица 45, Охрид 43, Гостивар 34, Гевгелија 30, Штип 27, Кичево и Кочани по 24, Радовиш 22, Ресен 21, Валандово 17, Крива Паланка 16, Струга 15, Свети Николе 12, Берово и Богданци по 10, Делчево 9, Виница 5, Демир Капија и Пехчево по 4, Дебар, Пробиштип и Македонски Брод по 3, Кратово, Крушево и Македонска Каменица по 2 и Дојран 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.908), регистрирани се 254 реинфекции.

Од 22 починати пет се од Скопје (53г, 69г, 69г, 75г и 75г), по двајца од Битола (74г и 85г), Велес (68г и 93г), Куманово ( 78г и 82г ) и Свети Николе ( 52г и 78г) и по едно починат од Кавадарци (57г), Кичево (65г), Македонски Брод (60г), Неготино (73г), Охрид (65г), Прилеп (82г), Радовиш (81г), Ресен (63г) и Струга (83г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 1.129 оздравени пациенти од: Скопје 77, Битола 61, Прилеп 52, Куманово 30, Охрид 26, Кочани 23, Тетово 18, Неготино и Гостивар по 17, Струмица 16, Кавадарци и Гевгелија по 14, Кичево, Ресен и Крива Паланка по 12, Струга и Делчево по 10, Велес и Штип по 9, Виница ,Кратово и Крушево по 8, Радовиш и Македонска Каменица по 7, Берово 4, Богданци , Македонски Брод и Демир Хисар по 3, Демир Капија и Пехчево по 2 и Валандово, Свети Николе , Дебар , Пробиштип и Дојран по 1.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, пријавени се четири починати лица од: Делчево (2), Скопје (1) и Пробиштип (1) на возраст од 56г до 79г. Пријавените се починати во период од 04.01.2022 до 26.01.2022г. Од пријавените лица две се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=26), седум лица се целосно вакцинирани, а кај 19 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 5.834 тестови преку: ИЈЗ-636, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово-105, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, лабораторија болница Козле-15, Институт за микробиологија–157, Жан Митрев (Филип Втори)-160, Авицена-214, Биотек-263, Систина-117, лабораторија Лаор-137, Синлаб-45, Ремедика-13, Плодност-72, Генеа-27, Никоб Лаб-683, ВФВ Медикал-100, Ели Медика-43, Ројал Медика–27, Спектра-ММ-45, Рапид Лаб–38, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–16, Рамус-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.609.

Досега во земјава се направени вкупно 1.773.325 тестирања на COVID-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 265.101, бројот на оздравени пациенти е 239.581, на починати е 8.338, а на активни случаи изнесува 17.182.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 120.433, Активни 8.755

Куманово 14.689, Активни 759

Прилеп 12.640, Активни 539

Битола 12.595, Активни 1266

Тетово 12.289, Активни 515

Кавадарци 8.823, Активни 768

Гостивар 8.711, Активни 331

Велес 8.391, Активни 472

Охрид 7.874, Активни 384

Штип 7.464, Активни 316

Струмица 7.123, Активни 384

Кичево 4.894, Активни 271

Кочани 4.584, Активни 218

Струга 4.339, Активни 181

Гевгелија 3.698, Активни 384

Неготино 3.123, Активни 259

Свети Николе 2.407, Активни 133

Ресен 2.333, Активни 216

Радовиш 2.212, Активни 174

Крива Паланка 2.184, Активни 88

Делчево 1.742, Активни 126

Берово 1.640, Активни 79

Дебар 1.499, Активни 20

Валандово 1.346, Активни 134

Виница 1.280, Активни 45

Пробиштип 1.246, Активни 32

Кратово 872, Активни 24

Богданци 853, Активни 86

Крушево 816, Активни 42

Демир Хисар 761, Активни 51

Македонски Брод 628, Активни 28

Македонска Каменица 494, Активни 31

Демир Капија 487, Активни 28

Пехчево 422, Активни 32

Дојран 209, Активни 11.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Македонија

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Read more

Без вода неколку улици во Центар

Read more

Сончево со температури до 35°C

Read more

Без струја и вода утре неколку скопски општини

Read more
 

Вести

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе

Дали ветерниците во Северно Море ќе ја спасат ЕУ од енергетската зависност од Русија?

Читај повеќе

Загина пешак кај општина Ѓорче Петров

Читај повеќе