Нови 20 заболени од COVID-19, еден починат и 24 оздравени

Скопје, 23 мај 2020 (МИА) – Нови 20 случаи на COVID-19 се потврдени во текот на изминатото деноноќие со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти во земјава се искачи на 1.941.

Од новозаболените, 16 се во Скопје и по двајца во Куманово и Прилеп.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-4, Куманово-3, Прилеп-5, Тетово-6, Велес-4 и Битола-2.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Скопје (63г), примен на болничко лекување на 6 мај како сомнителен на COVID-19, потврден позитивен еден ден подоцна.

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, од кои 355 се во рамките на скринингот. Досега со скринингот направени се 2.060 тестирања на COVID-19, а регистрирани се само два позитивни случаи на вработени во градинка во Битола и во Скопје. Сите останати резултати се негативни.

Од почетокот на епидемијата оздравени се 1.411 пациент, починаа 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 417.

Последната дистрибуција по градови е:

• Скопје – 701, активни 189

• Куманово – 425, активни 26

• Дебар – 51, активни 0

• Штип-38, активни 3

• Прилеп –208, активни 53

• Тетово – 165, активни 70

• Струга – 71, активни 4

• Велес – 127, активни 45

• Битола –28, активни 7

• Охрид –21, активни 6

• Кавадарци – 5, активни 0

• Гостивар –21, активни 4

• Гевгелија – 4, активни 0

• Струмица – 3, активни 1

• Крива Паланка- 6, активни 1

• Радовиш – 4, активни 0

• Крушево – 3, активни 0

• Кочани – 31, активни 0

• Пробиштип – 2, активни 0

• Кичево – 2, активни 0

• Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

• Демир Хисар – 1, активни 0

• Македонски Брод – 2, активни 0

• Пехчево- 3, активни 1

• Делчево-1, активни 0

• Валандово -1, активни 0

• Виница – 3, активни 1

• Кратово-2, активни 1

• Берово-1, активни 1

• Свети Николе-1, активни 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 4 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 55 пациенти. На кислородна поддршка се 32, на механичка вентилација се 2 пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 9 нови, а вкупно хоспитализирани 20 пациенти. На респиратор се 5, a со потешка клиничка слика се уште 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 5, на домашно лекување се следат уште 4 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 5 пациенти, нема пациенти кои се следат на домашно лекување. На ифективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани  44 пациенти, позитивни и сомнителни на COVID-19.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Македонија

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

Read more
dozdd.jpg

Променливо облачно со локални врнежи од дожд и ветер

Read more

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Read more

Вести

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Читај повеќе

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Читај повеќе

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

Читај повеќе
dozdd.jpg

Променливо облачно со локални врнежи од дожд и ветер

Читај повеќе

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Читај повеќе

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Читај повеќе

Најмногу овошје се консумира на Медитеранот, најмалку во Централна Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Од утре нема полициски час, од четврток отворање на угостителските објекти

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе