Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Нови 234 случаи на COVID-19 од 2.907 направени тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починати се 25 пациенти, најмладиот на 27 години. Оздравени се 786 лица.

Од новозаразените, 83 се во Скопје, во Куманово – 27, Битола – 16, Тетово – 14, Струмица – 13, Штип и Виница по девет нови случаи, Кичево – седум, Прилеп и Велес по шест, Гостивар, Струга и Кочани по пет, Охрид – четири, Радовиш, Крушево и Демир Хисар по тројца, Пробиштип, Богданци и Демир Капија по двајца, Кавадарци, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Делчево, Валандово, Кратово и Пехчево имаат по еден нов случај.

Од 25 пријавени починати, 10 се од Скопје (46г,60г,64г,65г,67г, 67г, 70г,71г, 74г и 75г), по двајца од Тетово (70г и 72г), Штип (69г и 70г) и Гостивар (67г и 79г) и по едно починато лице од Куманово (64г), Прилеп (63г), Охрид (80г), Виница (27г), Струмица (78г), Кочани (56г), Кичево (62г), Струга (78г) и Свети Николе (57г).

Од пријавените, четири лица се починати во домашни услови, а останатите 21 во болнички услови.

Регистрирани се 786 оздравени пациенти од: Скопје – 348, Куманово – 61, Тетово – 47, Прилеп – 43, Битола – 38, Кавадарци – 37, Велес – 32, Неготино – 25, Гостивар – 20, Штип – 18, Струмица и Кичево – по 17, Гевгелија – 16, Охрид – 13, Кочани и Ресен по девет, Богданци – пет, Виница – четири, Струга, Радовиш, Крушево, Свети Николе и Делчево  по тројца, Демир Хисар, Пробиштип, Валандово и Македонски Брод по двајца оздравени, Демир Капија, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица  имаат по еден оздравен.

Епидемиолошка анализа на заболени и активни случаи по градови:

Скопје 67.806, активни 5.169

Куманово 8.678, активни 900

Прилеп 8.227, активни 447

Тетово 7.163, активни 445

Битола 6.211, активни 726

Велес 5.439, активни 387

Гостивар 5.144, активни 289

Кавадарци 5.133, активни 225

Охрид 4.954, активни 444

Штип 4.930, активни 251

Струмица 4.068, активни 241

Струга 2.956, активни 148

Кочани 2.754, активни 161

Кичево 2.504, активни 239

Гевгелија 2.183, активни 166

Неготино 2.170, активни 134

Свети Николе 1.509, активни 102

Ресен 1.219, активни 175

Крива Паланка 1.214, активни 46

Радовиш 1.106, активни 84

Берово 1.021, активни 23

Делчево 959, активни 70

Дебар 935, активни 25

Виница 847, активни 116

Пробиштип 778, активни 21

Валандово 663, активни 19

Богданци 494, активни 45

Крушево 489, активни 73

Демир Капија 396, активни 15

Демир Хисар 394, активни 60

Кратово 360, активни 9

Македонски Брод 356, активни 7

Пехчево 265, активни 15

Македонска Каменица 237, активни 15

Дојран 132, активни 4

Вкупниот број на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 153.694 од направени 734.904 тестирања. Оздравени се 137.331, починати  5.067, а активни случаи има 11.296.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Македонија

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Read more

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Read more

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Read more

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе