Нови 303 случаи, 41 починат и 1.169 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на COVID-19.

Во:
-Скопје 195
-Прилеп 28
-Куманово 17
-Гостивар 14
-Тетово 8
-Кавадарци 7
-Велес, Штип и Неготино по 6
-Струга и Кичево по 3
-Струмица и Гевгелија по 2
-Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип по 1 лице

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г, 41г, 50г, 60г, 64г, 65г, 3 лица на 67г., 69г, 70г, 71г, 72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г, 66г, 70г, 74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (72г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г).

Регистрирани се 1.169 оздравени пациенти од:
-Скопје 532
-Прилеп 78
-Кавадарци 63
-Куманово 58
-Неготино 47
-Велес 44
-Гостивар 42
-Штип 36
-Тетово и Битола по 34
-Кочани 22
-Гевгелија 21
-Крива Паланка 19
-Делчево и Берово по 14
-Струмица 13
-Свети Николе, Валандово и Богданци по 11
-Ресен 9
-Дебар 8
-Кичево, Радовиш и Македонски Брод по 7
-Крушево и Демир Хисар по 5
-Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 4
-Кратово и Дојран по 2
-Охрид 1

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Македонија

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Read more

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Read more

Левица: Минирањата на Бехтел и ЕНКА оштетија црква од XIX век

Read more

Милошоски: Во новата влада најверојатно ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе