Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Од направени се 2.744 тестирања во изминативе 24 часа, регистрирани се 375 нови случаи на COVID-19, а 9 лица починале од вирусот. Регистрирани сe 507 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Во Скопје регистрирани се 180 позитивни на Ковид, во Прилеп – 30, Битола – 28, Кавадарци – 26, Куманово – 13, Велес – 12, Радовиш – 11, Делчево – 9, Кочани и Валандово – по 8, Крива Паланка и Ресен  – по 7, Охрид – 5, Тетово и Македонски Брод  – по 4, Гостивар, Штип, Кичево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Струга, Неготино, Крушево и Пехчево – по 1.

Од починатите, три лица се од Скопје (87г, 78г и 62г) и по еден починат од Кавадарци (60г), Струга (83г), Струмица (72г), Кочани (59г), Штип (73г) и Свети Николе (86г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

– Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се 7 починати лица со датум на смрт од 22.11.2021 до 04.12.2021. Регистрираните починати лица се од Велес (2), Скопје (1), Гостивар (1), Охрид (1), Струмица (1) и Кичево (1). Починатите лица се на возраст од 44 до 82 години. Две лица се починати во домашни услови и пет лица се починати во болнички услови, се наведува во соопштението на Министерството.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.775, бројот на оздравени пациенти е 204.474, на починати е 7.674, а бројот на активни случаи изнесува 5.627.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 95291, Активни 2698

Куманово 12954, Активни 192

Тетово 11348, Активни 93

Прилеп 10348, Активни 326

Битола 8851, Активни 506

Гостивар 8072, Активни 20

Велес 7354, Активни 171

Кавадарци 7076, Активни 236

Штип 6617, Активни 111

Охрид 6527, Активни 186

Струмица 6138, Активни 108

Кичево 4231, Активни 37

Кочани 4028, Активни 109

Струга 3910, Активни 33

Гевгелија 2813, Активни 79

Неготино 2575, Активни 42

Свети Николе 2126, Активни 40

Крива Паланка 1913, Активни 74

Ресен 1763, Активни 57

Радовиш 1752, Активни 58

Берово 1460, Активни 67

Дебар 1456, Активни 1

Делчево 1424, Активни 101

Виница 1161, Активни 18

Пробиштип 1126, Активни 24

Валандово 956, Активни 45

Кратово 776, Активни 31

Богданци 645, Активни 21

Демир Хисар 620, Активни 50

Крушево 594, Активни 33

Македонски Брод 503, Активни 14

Демир Капија 425, Активни 3

Македонска Каменица 421, Активни 28

Пехчево 353, Активни 10

Дојран 168, Активни 5. 

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Македонија

Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Read more

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Read more

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Read more

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Read more
 

Вести

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Исплата на јануарските пензии на 26 јануари

Читај повеќе

Нови 1.172 случаи на КОВИД-19, 553 оздравени и 12 починати

Читај повеќе

Берлин можеби ќе стане град без автомобили –дали може Скопје да го следи примерот?

Читај повеќе

Масовниот убиец Брејвик сè уште е опасен, тврди психијатар по сослушувањето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Читај повеќе

За викенди и празници: Бесплатен автобуски превоз до Средно Водно

Читај повеќе

Пријавени 39 романи за наградата „Роман на годината“

Читај повеќе

Утре врнежи од снег во поголемиот дел од земјава

Читај повеќе