Нови 428 случаи од 1.853 тестирања за COVID-19

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на COVID-19.

По градови, новите случаи се во:

-Скопје 200

-Куманово 16

-Дебар 2

-Штип 9

-Прилеп 29

-Тетово 30

-Струга 2

-Велес 6

-Битола 14

-Охрид 4

-Кавадарци 17

-Гостивар 5

-Гевгелија 15

-Струмица 11

-Крива Паланка 1

-Радовиш 6

-Кочани 12

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 2

-Виница 3

-Делчево 4

-Кратово 2

-Свети Николе 3

-Кичево 11

-Ресен 10

-Неготино 5

Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), еден од Струга (55г), еден од Струмица (83г) и еден пациент од Крива Паланка (80г). Од нив 1 пациент е починат вонболнички услови, останатите 9 се починати во болница.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

- Скопје 57

- Куманово 11

- Штип 6

- Прилеп 8

- Тетово 8

- Струга 2

- Велес 2

- Битола 2

- Охрид 2

- Гостивар 2

- Струмица 7

- Крива Паланка 1

- Радовиш 6

- Кочани 8

- Валандово 1

- Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на COVID-19. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.628, бројката на оздравени пациенти е 17.239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.555.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Убавица на денот: Алена Шишкова

Read more

Македонија

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Read more

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Read more

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Read more

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Read more

Вести

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе

Нормализирано водоснабдување по отстранување на вчерашниот дефект во Скопје

Читај повеќе

Прегазен пешак во Скопје

Читај повеќе