Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на COVID-19.

По градови:
-Скопје 10
-Куманово 4
-Штип 1
-Прилеп 1
-Тетово 5
-Гостивар 4
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 9
-Пробиштип 1
-Берово 5
-Делчево 1
-Кичево 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струмица (52 и 62г), еден од Дебар (54г), пациентка од Штип (53г), пациентка од Прилеп (66г), пациент од Кочани (66г) и еден пациент од Свети Николе (23г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациенти од:

-Скопје 24
-Куманово 8
-Дебар 4
-Штип 1
-Прилеп 6
-Тетово 2
-Струга 1
-Битола 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 7
-Гевгелија 5
-Крива Паланка 7
-Радовиш 2
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Пехчево 7
-Виница 4
-Свети Николе 1

Досега во земјата се направени вкупно 176.017 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.780, бројката на оздравени пациенти е 13.949, на починати е 700, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.131.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Во Скопје – 6.585, активни 584, Куманово – 1.698, активни 207, Дебар – 276, активни 36, Штип – 1.232, активни 63, Прилеп – 618, активни 131, Тетово – 1.381, активни 173, Струга – 647, активни 62, Велес – 309, активни 36, Битола – 272, активни 65, Охрид – 405, активни 47, Кавадарци – 215, активни 33, Гостивар – 907, активни 110, Гевгелија – 107, активни 60 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани), Струмица – 175, активни 106, Крива Паланка – 96, активни 31, Радовиш – 71, активни 23, Крушево – 20, активни 3, Кочани – 264, активни 104, Пробиштип – 104, активни 22, Демир Хисар – 61, активни 2, Македонски Брод – 91, активни 12, Пехчево – 42, активни 11, Берово – 84, активни 26, Валандово – 17, активни 8, Виница – 98, активни 24, Делчево – 145, активни 76 (30 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица), Кратово – 24, активни 4, Свети Николе – 316, активни 19, Кичево – 311, активни 38, Ресен – 160, активни 13, Неготино – 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) Од кои во Чаир – 63, Гази Баба – 74, Аеродром – 86, Карпош – 70, Центар – 78, Кисела Вода – 52, Ѓорче Петров – 38, Бутел – 33, Шуто Оризари – 17, Студеничани – 11, Сарај – 16, Арачиново – 9, Илинден – 15, Сопиште – 3, Чучер Сандево – 3, Петровец – 6, Зелениково – 2, шест страци и двајца нераспределени. 

реклама
sp.jpg

На Избирачкиот список ќе стои и фотографија

Read more
Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Тевдовски: Со Буџетот за 2019 ја подобруваме состојбата во здравството, платите растат

Read more
„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

„Патот до здрави заби“: Четко ве кани на дружба во Cineplexx

Read more
КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

КСС бара минималната плата да изнесува 16.000 денари

Read more

Македонија

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Read more

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Read more

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Read more

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе