Нови 473 случаи од 2.708 тестирања, починати 14, оздравени 505 лица

Во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на COVID-19.

Новите случаи се регистрирани во:

• Скопје – 246

• Битола – 41

• Кавадарци – 23

• Охрид – 22

• Куманово – 21

• Прилеп – 18

• Кочани – 13

• Велес – 11

• Струмица и Гевгелија – по 9

• Валандово – 7

• Берово – 6

• Штип – 5

• Кичево, Крива Паланка, Пробиштип и Македонска Каменица – по 4

• Тетово, Свети Николе, Кратово и Демир Хисар – по 3

• Гостивар , Струга, Неготино, Ресен и Богданци – по 2

• Радовиш, Делчево, Крушево и Македонски Брод – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати лица: 3 починати лица од Скопје (68г, 84г и 84г), по 2 починати лица од Куманово (66г и 70г) и Битола (77г и 79г) и по едно починато лице од Тетово (69г), Велес (89г), Кавадарци (79г), Крива Паланка (76г), Пехчево (93г), Ресен (76г) и Демир Хисар (82г). Од пријавените 13 лица се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 09.11.2021 до 22.11.2021. Регистрирани се починати лица од Македонска Каменица (2), Битола (1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 75-89г, сите лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 505 оздравени пациенти од:

• Скопје – 230

• Битола – 50

• Кавадарци – 32

• Кочани – 18

• Гевгелија – 17

• Прилеп, Велес и Тетово – по 16

• Крива Паланка – 14

• Куманово – 12

• Берово – 11

• Неготино – 10

• Штип и Кратово – по 7

• Охрид и Радовиш – по 6

• Кичево, Богданци и Виница – по 5

• Струмица, Валандово и Гостивар – по 4

• Ресен – 3

• Пробиштип – 2

• Демир Хисар, Струга, Макденоски Брод, Пехчево и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.458.731 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 213.779, бројот на оздравени пациенти е 197.998, на починати е 7.492, а бројот на активни случаи изнесува 8.289.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Македонија

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Read more

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Read more

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Read more

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

Read more
 

Вести

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе

Индиската армијата по грешка убила цивили

Читај повеќе

Утринска магла, а потоа облачно со повремен дожд и ветер

Читај повеќе

The Washington Post: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 355 новозаразени и 9 починати

Читај повеќе