Нови 491 случаи од 3.747 тестирања, починати се 16 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нови случаи на COVID-19.

Новите случаи се регистрирани во:

• Скопје – 232

• Куманово – 41

• Штип – 26

• Велес – 20

• Битола – 19

• Охрид – 17

• Кавадарци – 16

• Прилеп – 15

• Струмица – 14

• Свети Николе и Кратово – по 10

• Кочани и Радовиш – по 8

• Гостивар и Кичево – по 7

• Гевгелија и Валандово – по 6

• Струга и Берово – по 5

• Ресен – 4

• Тетово и Пробиштип – по 3

• Крива Паланка, Виница и Демир Хисар – по 2

• Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1

Регистрирани сe 416 оздравени пациенти од:

• Скопје – 214

• Струмица – 70

• Куманово – 23

• Тетово – 16

• Штип – 12

• Кочани и Кичево – по 10

• Гостивар – 9

• Битола – 8

• Велес и Кавадарци – по 7

• Прилеп и Свети Николе – по 5

• Крива Паланка и Богданци – по 3

• Охрид, Кратово, Радовиш и Пробиштип – по 2

• Гевгелија, Валандово, Ресен, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран - по 1

Починале 16 лица: 8 починати лица од Скопје (88г, 82г, 82г, 76г, 72г, 72г, 71г и 64г), 3 починати лица од Куманово (80г, 71г и 65г) и по едно починато лице од Струмица (71г), Тетово (61г), Охрид (85г), Штип (86г) и Берово (45г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 лица, со датум на смрт во период од 14.09.2021 до 20.09.2021 година. Овие починати лица се: по 2 од Скопје и Штип и по едно починато лице од Струга и Кичево. Починатите се на возраст од 54-83 години, од кои 3 лица починале во болнички услови, додека 3 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.261.880 тестирање на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.113 бројката на оздравени пациенти е 169.116, на починати е 6.511, а бројот на активни случаи изнесува 12.486

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Македонија

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Read more

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Read more

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Read more

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе