Нови 509 случаи на COVID-19, починати 9, оздравени 354 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на COVID-19.

Од новите случаи најмногу се регистрирани во Скопје, вкупно 285 заразени.

-Скопје 285

-Прилеп 37

-Кавадарци 29

-Охрид 24

-Велес 16

-Тетово 11

-Битола и Крива Паланка по 10

-Струга и Гевгелија по 9

-Куманово и Неготино по 8

-Кочани и Крушево по 7

-Гостивар и Штип по 6

-Ресен, Делчево и Берово по 4

-Пробиштип, Кратово и Богданци по 3

-Свети Николе и Валандово по 2

-Струмица и Радовиш по 1

Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (71г, 66г, 63г, 55г) и по еден пациент од Охрид (67г), Куманово (68г), Кочани (85г), Делчево (61г), Демир Хисар (84г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 354 оздравени пациенти од:

-Скопје 198

-Куманово 20

-Прилеп 18

-Кавадарци 17

-Тетово 14

-Гевгелија 11

-Велес и Струмица по 10

-Гостивар 8

-Неготино 6

-Крива Паланка 5

-Радовиш, Берово и Дојран по 4

-Штип, Ресен и Виница по 3

-Битола, Струга, Кочани, Валандово и Кратово по 2

-Кичево, Делчево, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Македонија

Апасиев: Патните трошоци на пратениците треба да бидат изедначени со автобуски билет

Read more

Досега евидентирани 18.236 лица преку апликацијата за самопопишување

Read more

Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Read more

Нова кампања на ССМ: Работниците телефонски или на меил да пријавуваат ако им се прекршени правата

Read more
 

Вести

Вакцинирањето на шпанските принцези во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Читај повеќе
  • play_arrow

Апасиев: Патните трошоци на пратениците треба да бидат изедначени со автобуски билет

Читај повеќе

Осуммина нападнати со нож во Шведска, напаѓачот ликвидиран

Читај повеќе

Навални од затворска ќелија испрати порака дека е добро

Читај повеќе

Француското списание ГЕО пишува за Северна Македонија – непозната земја на Балканот

Читај повеќе

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Читај повеќе

Убиени 33 демонстранти во Мјанмар

Читај повеќе

Досега евидентирани 18.236 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Полска ќе ја произведува вакцината на Novavax против COVID-19

Читај повеќе