Нови 53 случаи со COVID-19 и 103 оздравени

Во изминатото деноноќие се регистрирани нови 53 Ковид-случаи од 546 направени тестови, како и 103 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица, но согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин евидентирано е едно починато лице од Скопје на 82-годишна возратс, кое починало во болнички услови на 10 септември.

Како што соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје, 22 нови случаи се регистрирани во Скопје, пет во Охрид, во Прилеп и Кавадарци по четири, во Битола и Велес по три, во Тетово, Штип и Ресен по двајца и во Куманово, Гостивар, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка и Кратово по еден пациент.

Регистрирани сe 103 оздравени пациенти, од кои 75 се во Скопје, во Кавадарци пет, Битола, Велес и Штип по четири, Ресен три, Прилеп и Кратово по двајца и Куманово, Тетово, Кочани и Радовиш по еден.

Од вкупниот број на позитивни (53), регистрирани се 16 реинфекции.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.679 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.519, бројот на оздравени пациенти е 332.422, на починати е 9.527 а бројот на активни случаи изнесува 570. 

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Македонија

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Read more

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Read more

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Read more

Угостителите и хотелиерите ќе добијат поддршка од владини мерки, казината, банките и рудниците нема

Read more
 

Вести

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Читај повеќе

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе