Нови 55 случаи со COVID-19 и 55 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 644 тестови, а регистрирани се 55 нови случаи со COVID-19 и 55 оздравени пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од „Мој Термин“, не се регистрирани починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Од 55 новозаболени од Скопје се 38, Битола 6, Куманово 5, Прилеп3 и Тетово, Кавадарци и Охрид по 1 лице.

Од вкупниот број на позитивни (55), регистрирани се 15 реинфекции.

Од 55 оздравени пациенти од Скопје се 43, Битола 4, Куманово и Кавадарци по 2, и од Тетово, Кичево, Гевгелија и Свети Николе по 1.

Направени се 644 тестови: ИЈЗ-63, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-23, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-22, Судска медицина-1, Институт за микробиологија-50, Жан Митрев (Филип Втори)-3, Авицена-6, Биотек-15, Систина-9, лабораторија Лаор-1, Синлаб-27, Ремедика-8, Плодност-1, Генеа-4, Никоб Лаб-10, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-1, Рапид Лаб–2,  Рамус-2 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 297.

Досега во земјата се направени вкупно 2.166.201 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.263, бројот на оздравени пациенти е 333.274, на починати е 9.542, а на активни случаи изнесува 447.

реклама

Македонија

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Read more

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Read more

Се празнува 8 Декември – Св. Климент Охридски

Read more

Променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец

Read more
 

Вести

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Читај повеќе