Нови 554 случаи со коронавирус, оздравени 210, починати осум пациенти

Нови 554 случаи на COVID-19 се потврдени во изминатите 24 часа од 3.477 направени тестирања, соопшти Министерството за здравство.

Од нив, 258 се од Скопје, 51 од Кавадарци, 41 од Прилеп, 25 од Куманово, 22 од Неготино, 18 од Охрид, 16 од Тетово, 13 од Струга, 12 од Гевгелија, 11 од Битола,  по десет нови случаи се потврдени во Велес, Струмица и Крива Паланка, осум во Штип, седум во Кичево, по шест во Гостивар и Валандово, пет во Крушево и Богданци, по четири нови случаи имаат Пробиштип и Демир Хисар, три – Кочани, два – Делчево и по еден нов заразен e регистриран во Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево.

Во статистиката за последните 24 часа се евидентирани осум починати пациенти – двајца од Скопје (77 и 70 години) и по еден пациент од Прилеп (72), Кавадарци (73), Охрид (71), Ресен (68)  Валандово (66) и Дојран (64). Сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти: Скопје – 90, Прилеп – 25, Кавадарци – 19, Неготино и Тетово по осум, Куманово и Штип по седум, Гостивар и Делчево  по шест, Гевгелија – пет, Битола и Велес по четири,  Струмица, Крушево и Берово имаат тројца нови оздравени, Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен по двајца и по еден оздравен во  Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран.

Активни случаи во земјава има 7.748. Од нив, 3421 се во Скопје, а трицифрени активни случаи имаат: Прилеп 604, Кавадарци 559, Охрид 403, Тетово 272, Куманово 256, Велес 250, Делчево 184, Неготино 183, Струга и Гевгелија по 172, Струмица и Битола по 168, Гостивар 138 и Штип има 122 активни случаи.

Од почетокот на епидемијата во земјава, пред точно една година, КОВИД-дијагностицирани се вкупно 101.762 лица, а направени се 516.169 тестирања.  

Бројот на оздравени е 90.895, а починаа 3.119 пациенти. 

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Македонија

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Облачно со повремен дожд и грмежи

Read more

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Read more

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Read more
 

Вести

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе