Нови 640 случаи, 12 починати и 143 оздравени

Министерството за здравство ги соопшти новите податоци за заразени од коронавирусот во Македонија. Во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на COVID-19.

Најголем број случаи има во Скопје, вкупно 272 новозаразени. По градови ситуацијата е следна:

-Скопје 272
-Куманово 43
-Дебар 5
-Штип 17
-Прилеп 41
-Тетово 41
-Струга 4
-Велес 11
-Битола 10
-Охрид 24
-Кавадарци 41
-Гостивар 12
-Гевгелија 11
-Струмица 24

-Крива Паланка 2
-Радовиш 9
-Кочани 20
-Пробиштип 3
-Берово 2
-Валандово 3
-Виница 4
-Делчево 3
-Свети Николе 7
-Кичево 17

-Ресен 4
-Неготино 10

Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти од:

-Скопје 71
-Куманово 5
-Дебар 1
-Штип 7
-Тетово 10
-Струга 4
-Велес 2
-Битола 3
-Охрид 3
-Кавадарци 3
-Гостивар 5
-Гевгелија 2
-Струмица 9
-Радовиш 1
-Кочани 6
-Берово 3
-Валандово 3
-Свети Николе 2
-Кичево 1
-Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на COVID-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25.473, бројката на оздравени пациенти е 18.047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.552.

реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Македонија

Филипче: Студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Read more

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Read more

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Read more

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

Read more

Вести

Филипче: Студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Читај повеќе

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Читај повеќе

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Читај повеќе

За неносење маска санкционирани 506 лица

Читај повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Читај повеќе

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

Читај повеќе

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Читај повеќе

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Читај повеќе

336 нови случаи на КОВИД од 1.181 тестиран, но сѐ уште висок бројот на починати

Читај повеќе