Нови 94 случаи на COVID-19, 8 починати, 42 оздравени

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на COVID-19.


По градови:
-Скопје 49
-Куманово 2
-Штип 8
-Прилеп 1
-Тетово 6
-Струга 2
-Гостивар 13
-Кочани 2
-Свети Николе 9
-Кичево 2

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од:

-Скопје-27
-Штип 1
-Прилеп 8
-Тетово 1
-Велес 3
-Кочани 2

Денеска се евидентира еден контролен тест и исправка за четири оздравени лица од Кратово поради техничка грешка. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•       Скопје 4.083, активни 1.823
•       Куманово 882, активни 214
•       Дебар 154, активни 92
•       Штип 492, активни 202
•       Прилеп 305, активни 56
•       Тетово 900, активни 291
•       Струга 342, активни 167
•       Велес 205, активни 31
•       Битола 84, активни 40
•       Охрид 229, активни 120
•       Кавадарци 27, активни 19
•       Гостивар 263, активни 168
•       Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
•       Струмица 24, активни 16
•       Крива Паланка 19, активни 8
•       Радовиш 15, активни 11
•       Крушево 12, активни 7
•       Кочани 80, активни 12
•       Пробиштип 39, активни 24
•       Демир Хисар 11, активни 10
•       Македонски Брод 9, активни 5
•       Пехчево 6, активни 1
•       Берово 4, активни 1
•       Валандово 6,
•       Виница 4, активни 1
•       Делчево 1,
•       Кратово 9, активни 5
•       Свети Николе 156, активни 143
•       Кичево 88, активни 73
•       Ресен 139, активни 73
•       Неготино 22, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 830 тестови се преку: ИЈЗ-298, ЦЈЗ Скопје-13, Авицена-140, МАНУ -27, Клиника „Жан Митрев“ –150, Систина со PCR метода -102, Инфективна клиника -100. Досега во земјата се направени вкупно 81.604 тестирања на COVID-19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се тројца пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на COVID-19 и осум деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се седум пациенти, вкупно хоспитализирани се 94 пациенти. На респираторна машина се шест пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 31, а во болницата во Штип се хоспитализирани 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 133 пациенти – позитивни и сомнителни на COVID-19. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 8.623,  бројката на оздравени пациенти е 4.603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.619.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Македонија

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Read more

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Read more

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Read more

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе