Нови 98 случаи со COVID-19 и 79 оздравени, нема починати

Во изминатото деноноќие регистрирани се нови 98 ковид-случаи од 775 направени тестови, како и 79 оздравени пациенти. Не се регистрирани починати.

Како што соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, 68 нови случаи се регистрирани во Скопје, шест во Прилеп, по пет во Куманово и Битола, по три во Велес и Ресен, по два во Тетово, Кавадарци и Штип и по еден нов случај има во Кратово и Берово.

Од вкупниот број на позитивни (98), регистрирани се 26 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа,  не се регистрирани починати лица, а нема починати лица ниту во  Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.476 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 342.413, бројот на оздравени пациенти е 332.229, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 660.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Македонија

Штипската „Пастрмалијада“ продолжува вечерва со настап на Тони Цетински

Read more

Сончево со ниски утрински температури

Read more

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Read more

Нови 53 случаи со COVID-19 и 103 оздравени

Read more
 

Вести

Русија го смени заменикот на Шојгу

Читај повеќе

Ураганот Фиона го погоди источниот дел на Канада

Читај повеќе

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Читај повеќе

Притвор за двајца крадци фатени на дело во Кумановско

Читај повеќе

Кина ги предупреди САД дека испраќаат „опасни сигнали“ до Тајван

Читај повеќе

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Читај повеќе

Штипската „Пастрмалијада“ продолжува вечерва со настап на Тони Цетински

Читај повеќе

Сончево со ниски утрински температури

Читај повеќе

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Читај повеќе