Нови детали за американскиот „невидлив“ бомбардер

Воздухопловните сили на САД во средата објавија повеќе фотографии од својот најнов „невидлив“ бомбардер, B-21 Raider, кој моментално е на напредно тестирање.

Фотографиите направени во јануари и април го покажуваат елегантниот нов бомбардер во воздухопловната база Едвардс во Калифорнија.

Ендрју Хантер, помошник секретар на американските воздухопловни сили, на почетокот на овој месец изјави дека програмата за тестирање на B-21 Raider добро напредува и е според распоредот и распоредот, пишува Business Insider.

„Невидлив“ бомбардер од шеста генерација

Пентагон го претстави Raider во декември 2022 година. Речиси една година подоцна, во ноември 2023 година, авионот конечно го направи својот долгоочекуван прв лет.

По успешното тестирање на земја и летот, беше одобрено првично производство со ниска стапка. Американците планираат бомбардерите да бидат подготвени за употреба до крајот на деценијата, а постепено треба да ги заменат авионите B-1B Lancer и B-2 Spirit.

B-21 ќе може да пука и конвенционално и нуклеарно оружје благодарение на неговиот долг дострел и полнење гориво во воздух.

„Новиот бомбардер има и поиздржлив површински материјал кој овозможува невидливост и ќе бара помалку одржување и ќе ги одржува оперативните трошоци и времето на застој на минимум“, рече Даг Јанг, генерален менаџер во Northrop Grumman Aeronautics Systems, компанија која го произведува бомбардерот.

Northrop го нарекува авионот авион од шестата генерација со оглед на неговата способност да се поврзе со други авиони и лесно да интегрира идно оружје, според Reuters.

„Дури и најсофистицираните системи за противвоздушна одбрана ќе им биде тешко да го детектираат Raider на небото“, рече министерот за одбрана Лојд Остин на лансирањето на леталото.

Remote video URL
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Свет

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Read more

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Read more

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more
 

Вести

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе

Бесплатен паркинг денеска во Центар

Читај повеќе

Притвор за велешанец кој ја претепал мајка си и ѝ се заканувал со нож

Читај повеќе

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско

Читај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Скопје денеска и утре

Читај повеќе

ЦУК: 15 пожари гореле на отворено низ Македонија

Читај повеќе

Северна Кореја гради ѕид на границата со Јужна

Читај повеќе

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе