Свет

Нови детали за масакрот во Германија, случајот се води како терористички чин

20. февруари 2020 - 14:09 | А.С.

Властите имаат основани сомненија дека мажот кој изврши напади на два наргиле барови во западна Германија и уби најмалку деветмина, а потоа беше најден мртов во неговиот стан, бил екстремен десничар.

Канцеларката Ангела Меркел изјави дека има многу знаци дека мотивот на напаѓачот во Ханау бил расизам.

Федералното обвинителство го води случајот како терористички чин. Дел од убиените се смета дека имаат турско потекло.

Полицијата соопшти дека 43-годишниот напаѓач се самоубил. Бил најден мртов во неговиот дом, заедно со мртвото тело на мајка му.

Таблоидот Bild објави дека осомничениот бил германски државјанин со дозвола да поседува огнено оружје и дека во неговиот автомобил биле најдени муниција и списанија за оружје.

Полицијата го анализира видеото кое осомничениот најверојатно го објавил на социјалните мрежи неколку дена пред нападите, во кое зборува за екстремно-десничарски теории на заговор. Bild исто така објавил дека напаѓачот оставил писмо во кое го признава делото.

Инцидентот се случи во време на засилена загриженост околу насилството поврзано со екстремната десница во Германија.

„Расизмот е отров. Омразата е отров. А отровот постои во нашето општество и е виновно за многу злосторства“, рече Меркел од Берлин.

Што се знае за нападите досега?

Пукањето почнало синоќа во 22 часот по локално време, а првата мета бил наргиле барот Midnight во центарот на Ханау. Очевидци велат дека слушнале десетина истрели.

Осомничениот потоа наводно влегол во темен автомобил и се упатил во населбата Кеселштад каде отворил оган во локалот Arena Bar & Cafe.

Наргиле баровите се места каде посетителите се собираат да пушат наргиле, познато и како „шиша“ или „хука“. Традиционално, наргилето се користело на Блискиот Исток и некои азиски земји, а денес е популарно во многу делови од светот.

Откако излезе информацијата дека дел од убиените имаат турско потекло, Ибрахим Калин - портпаролот на турскиот претседател – објави твит во кој побара темелна истрага од германските власти и додаде: „Расизмот е колективен канцер“.

По пукањата, полицијата почна седумчасовна потрага и првично се мислеше дека имало повеќе од еден напаѓач. Полицијата го идентификувала напаѓачот со помош на информации од очевидци и камери за надзор.

Рано утрово, полицијата изврши упад во домот на напаѓачот, во близина на вториот нападнат локал, каде било најдено мртвото тело на напаѓачот, како и телото на неговата 72-годишна мајка.

Ханау е град од 100.000 жители и се наоѓа во покраината Хесе, на околу 25 километри од Франкфурт.

Министерот за внатрешни работи на Хесе, Петер Бојт, изјави дека службите анализираат и веб-страница која се смета дека ја водел напаѓачот.

„Засега знаеме дека дефинитивно има ксенофобичен мотив. Дали има преземање одговорност или некакви документи, тоа ќе покаже истрагата“, рече тој.

Меркел вети дека ќе направи сѐ за да се разјасни позадината на нападот.

„Во моментов има многу индикации дека напаѓачот го извршил делото воден од екстремно-десничарски, расистички мотиви, од омраза кон луѓе поради нивното потекло, религија или изглед“, рече таа.

Законите за поседување оружје во Германија се едни од најстрогите во светот, а дополнително беа затегнати во изминативе години, откако се случија други масовни пукања.

Коментирај