Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Дознаваме некои детали за наследникот на Nothing Phone, кој ќе се појави на пазарот во јули.

Во моментов нема возбудлива алтернатива за iPhone, особено за помладите генерации, поради што Android губи удел на пазарот во однос на телефоните на Apple, изјави Карл Пеи во едно неодамнешно интервју. Тој е еден од ко-основачите на многу популарната кинеска компанија OnePlus, а неодамна основаше и нова компанија со интересно име - Nothing.

Нивниот прв телефон ги освои корисниците, меѓу другото, со новите идеи и транспарентниот дизајн, а компанијата сега го планира наследникот, за кој Pei има големи планови.

The Nothing Phone (2), откри Пеи во интервју за Forbes, ќе пристигне во јули и, како што може да се прочита од неговите најави, треба да биде алтернатива на iPhone. Тој нагласи дека нивниот прв модел веќе привлече голем број претходни сопственици на iPhone и верува дека оваа транзиција ќе продолжи.

Тој не понуди премногу информации за самиот телефон, но врз основа на она што го кажа и досегашните гласини, горе-долу знаеме што треба да донесе овој телефон.

Големината на екранот треба да биде 6,55 инчи со брзина на освежување од 120 Hz, а интересно е што ќе се напојува од чипсетот Snapdragon 8+ Gen 1, а не од поновиот Snapdragon 8 Gen 2. Причината за ова, вели Пеи, е што Gen 1 модел на „проверен чип“, но уште поважно, употребата на постар чип ќе овозможи помали трошоци, така што Nothing Phone (2) би можел да биде попристапен уред, со што ќе се натпреварува подобро на пазарот.

URL

Исто така, додека првиот модел беше достапен само на одредени пазари, неговиот наследник ќе се најде на повеќе пазари, вклучително и во САД, каде што телефонот Nothing (1) не беше достапен, што исто така треба да резултира со подобра продажба.

Што се однесува до останатите опции, се споменуваат 8 и 12 GB меморија и 128 и 256 GB простор за складирање податоци. Капацитетот на батеријата ќе биде 4700 mAh (што е повеќе од 4500 mAh на неговиот претходник), а меѓу останатите опции има и сензор за отпечатоци сместен под екранот. Деталите за камерата уште не се познати.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Мобилни

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Read more

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Read more

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Read more

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Read more
 

Гик

Lego престана да произведува коцки од рециклирани пластични шишиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот на њујоршката полиција ќе патролира во метро станица

Читај повеќе

Google од јануари дефинитивно ја гаси основната HTML верзија на Gmail

Читај повеќе

Зошто некои астрономи тврдат дека зад Нептун се наоѓа неоткриена планета?

Читај повеќе

Шесте најголеми безбедносни „дупки“ во Android и како да ги избегнете

Читај повеќе

Први информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“?

Читај повеќе

Антиваксерите се помалку интелигентни, покажа огромна студија

Читај повеќе
  • play_arrow

Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид стигна на Земјата

Читај повеќе

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе