Нови инциденти во Белград: Демонстрантите повторно фрлаа камења и факели врз полицијата

Демонстранти пред Национално собрание вечерва повторно ги нападнаа бројните полициски сили. Врз полицијата беа фрлени камења и факели, на што беше возвратено со солзавец.

На платото и на скалите пред Собранието има поставено железна ограда и два реда силно вооружени полициски сили. Поголемиот дел од насобраните демонстранти се повлекоа во паркот наспроти собранието, додека мал дел сѐ уште се пред оградата и ги провоцираат и навредуваат полицајците.

Во толпата пред собранието се голем дел од опозициските лидери кои попладнево се собраа пред Филозофскиот факултет во Белград каде што побараа преодна влада во земјата и нов Кризен штаб во кој, како што ќе кажаа, ќе влезат вистински експерти епидемиолози.

Remote video URL
реклама

Свет

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Read more

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Read more

Вести

  • play_arrow
  • filter

Протестите во Чикаго се претворија во масовна пљачка, уапсени над 100 лица

Читај повеќе

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе