Нови мерки во Србија – угостителските објекти ќе работат до 18 часот, забрана за јавни собири

Српската Влада, поради влошување на состојбата со епидемијата на коронавирус, денеска донесе седум нови мерки кои ќе се применуваат од вторник.

Новите противепидемиски мерки се однесуваат на намалување на работното време до 18 часот за ресторани, кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри; задолжителна употреба на опрема за лична заштита (носење заштитна маска) во затворен простор, како и на отворено во оние ситуации кога не може да се избегнат контакти; забрана за сите јавни собири со присуство на повеќе од пет лица.

Исклучени од оваа мерка се работни организации, училишта, продавници, трговски центри и слични објекти, кои подлежат на пропишаниот лимит за бројот на присутни лица во секое време во однос на квадратурата на објектот (минимум четири квадратни метри по лице).

Исто така треба да се овозможи работа од дома на сите вработени чиј што работен процес го дозволува тоа.

Пропишана е строга контрола на обврската за носење заштитна маска во јавниот превоз, со ограничување на максималниот број патници во возилото до половина од декларираниот капацитет на возилото.

Исто така ќе има и строга контрола на спроведувањето на домашната изолација, домашниот карантин (самоизолација), како и сите други анти-епидемиски мерки што се на сила.

Српската Влада наведува дека мерките се ограничени на период од 10 дена и ќе бидат преиспитани во согласност со моменталната епидемиолошка состојба.

„Владата исто така ја користи оваа можност уште еднаш да побара и силно да апелира до сите граѓани да се однесуваат одговорно кон себе и кон другите сограѓани. Сите донесени мерки се насочени исклучиво на зачувување на вашиот живот и здравје“, се наведува во соопштението.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Регион

Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Read more

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Read more

Во Србија досега вакцинирани над 19.000 лица

Read more

Повторно земјотрес во Хрватска

Read more
 

Вести

Уапсен маж кој со оружје и лажна пропусница сакал да присуствува на инаугурацијата на Бајден

Читај повеќе

Во Јакутија измерени -50 степени Целзиусови

Читај повеќе

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

Читај повеќе

Законот за попис пред гласање, опозицијата собира потписи да го поништи

Читај повеќе

Сончево и студено со мала до умерена облачност

Читај повеќе

Нови 361 заразени, починати 14, оздравени 2.116 лица

Читај повеќе

Кој е Армин Лашет, човекот кој би можел да ја наследи Ангела Меркел?

Читај повеќе

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриени гости и странски државјанки во угостителски објект со забрана за работа во Охрид

Читај повеќе