Нови проблеми за Netflix  - отпушта уште 300 вработени, продолжува да губи претплатници

Онлајн сервисот за стриминг за филмови и серии Netflix соопшти дека ќе отпушти уште 300 вработени, главно во САД, поради забавениот раст и зголемената конкуренција меѓу стриминг услугите.

Наведениот број на работници сочинува четири отсто од вкупниот број на вработени. Netflix минатиот месец отпушти 150 вработени. Отпуштањата доаѓаат по првото намалување на бројот на претплатници во последните десет години. Компанијата се обидува да најде решенија за запирање на негативните тенденции во бизнисот.

Netflix е привлечен глобален лидер во својот бизнис - има 220 милиони претплатници. Но, се соочува со сè посилна конкуренција, вклучувајќи ги Disney Plus и Amazon Prime Video.

По покачувањето на цените на претплатите во САД, Обединетото Кралство и некои други земји, бројот на претплатници им се намали. Очекуваат намалувањето на таа бројка во последните три месеци да биде два милиони, а на почетокот на годинава се намали за 200.000.

Најавените отпуштања во Netflix предизвикаа загриженост дека големото зголемување на бројот на работници на пазарот во САД завршува, поради пандемијата на коронавирус. Забавувањето на овој раст е најзабележливо во технолошката индустрија. Американските стартапи отпуштија 27.000 работници од почетокот на мај, јавува BBC.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Бизнис

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more

Нови проблеми за Netflix  - отпушта уште 300 вработени, продолжува да губи претплатници

Read more
 

Вести

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе

За излез на Богородица и Дојран и за влез на Табановце се чека околу половина час

Читај повеќе

ЕСМ понуди 48 евра за мегаватчас производствена електрична енергија

Читај повеќе

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Читај повеќе

Украина нареди повлекување на своите војници од Северодонецк

Читај повеќе
  • play_arrow

Двајца загинати и 19 повредени во пукање во ноќен клуб во Осло

Читај повеќе