Нови проблеми за Трамп, му стигна уште една тужба за сексуален напад

Поранешната колумнистка на списанието Ex-magazine Џин Керол го обвини поранешниот претседател Доналд Трамп за злоупотреба и клевета според новиот закон во Њујорк кој им овозможува на возрасните лица кои тврдат дека се сексуални напади да поднесат тужби години по нападот.

Керол ја поднесе тужбата во четвртокот, првиот ден кога можеше да се поднесат граѓански тужби според новиот закон, а тужбата е втора што Керол ја поднела против Трамп, но прва која бара да биде прогласен за одговорен за сексуален напад поради наводното силување на Керол во гардероба во стоковна куќа во Њујорк во средината на 90-тите. Во тужбата се наведува и ново тврдење за клевета засновано на изјавите што Трамп ги дал минатиот месец, пишува CNN.

„Наводниот сексуален напад на Трамп сериозно ја повреди Керол, предизвикувајќи ѝ значителна болка и страдање, трајна психолошка повреда, губење на достоинството и нарушување на нејзината приватност. Неговата неодамнешна клеветничка изјава само ја зголеми штетата што Керол веќе ја претрпе“, се вели во тужбата.

На судското рочиште во вторникот за претходната тужба, адвокатката на Трамп, Алина Хаба, му кажа на судијата Луис Каплан дека сè уште не е ангажирана да го застапува Трамп во тужбата за Законот за возрасни преживеани од сексуален напад.

Каплан истакна дека Трамп „со месеци знаел дека оваа тужба следи и било добро тој да одлучи кој го застапува во неа“.

„Јас не ја познавам таа жена, немам поим која е, освен што се чини дека ме сликаше пред неколку години, кога се поздравив со нејзиниот сопруг  на добротворен настан на познати личности. Таа целосно ја измисли приказната дека сум ја на врата во позната стоковна куќа во Њујорк и за неколку минути сум ја силувал“, објави Трамп на својата социјална мрежа Truth Social.

„Тоа е измама и лага, како и сите други измами за кои сум обвинет во последните седум години. Јас, иако не треба да го кажам тоа, ќе го кажам. Оваа жена не е мој тип!“, рече Трамп.

Ако случајот од 2019 година биде отфрлен, тоа нема да има ефект врз тужбите за клевета од 2022 година, бидејќи Трамп не беше федерален службеник кога ги даде новите изјави минатиот месец.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Од утре во 10 часот протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Читај повеќе

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Читај повеќе

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Читај повеќе

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе