Нови протести во градовите низ Србија

Белград, 10 јули 2020 (МИА) – Во градовите низ Србија четврти ден по ред се одржуваат протести. Граѓаните се собираат во Белград, Нови Сад, Ваљево, Ниш, Лесковац, Пирот и Врање, незадоволни од актуелната политичка и епидемиолошка ситуација во земјата.

Пред Народното собрание во Белград се собрани неколку стотици луѓе, извикувајќи „Уааа“, „Косово е Србија“. Меѓу демонстрантите се наоѓаат и лидерот на Демократската партија Зоран Лутовац и претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ.

Граѓаните се незадоволни од работата на власта и начинот на кој се борат против пандемијата на коронавирусот.

Во Ниш собирот започна пред зградата на Градското собрание, а демонстрантите, кои се главно млади луѓе, го блокирале и автопатот.

Граѓаните на Чачак вечерва се собраа пред зградата на Градското собрание, барајќи оставка од локалното и републичкото раководство. Незадоволството го изразиле со свирежи и транспаренти на кои пишува „Не го даваме протестот“, „Напродот и полицијата моќна коалиција“, „Провокатори стоп“.

Група граѓани на Нови Сад, меѓу кои и потпретседателката на Партијата за слобода и правда Мариника Тепиќ тргнала да го блокира автопатот, но биле спречени од полициски кордон. Демонстрантите извикувале „Фрлете ги штитовите, ние сме ист народ“. Собирот почна мирно во 18 часот, а повеќето учесници носат заштитни маски.

Првите два дена од протестите ги обележаа употреба на сила, солзавци и водени топови, насилно влегување во Собранието, напади врз новинари, како и судири меѓу граѓани и група хулигани кои ги опструирале собирите. Граѓаните синоќа мирно протестираа седејќи на улиците и тротоарите, а мотото на протестот беше „Седи, не наседнувај!“.

Тагови
реклама

Регион

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Read more

Грчката Влада воведува нови шест мерки, се откажува Меѓународниот саем во Солун

Read more

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Read more

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Read more

Вести

Активни 3.327 случаи со COVID-19, нема оправдување за тие кои не носат маска

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност, температури до 35°C

Читај повеќе

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

Читај повеќе

Либанската Влада поднесе оставка, но протестите продолжуваат

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Без договор за нова влада заврши средбата Заев-Ахмети, разговорите продолжуваат

Читај повеќе

Експлозија на гас во Балтимор, урнати неколку куќи, една жена загина

Читај повеќе

Разочараност во Русија од одлуката на Србија да купи кинески ракетен систем наместо С-300

Читај повеќе

109 нови случаи на COVID-19, еден починат

Читај повеќе