Нови ракетни напади во Појасот Газа

МИА/КАЈГАНА
/ 13.05.2021 / 09:07

Во раните утрински часови Израел истрела ракети во северниот дел на Појасот Газа. Според Al Jazeera, воздушните напади се извршени во населбата Шеик Радван. Телата на две лица се пронајдени под урнатините на една куќа.

Како одговор на гранатирањето на крајбрежната енклава, палестинските радикали ја проширија зоната за лансирање ракети. Според Saraya Al Quds, вооруженото крило на организацијата Исламскиот џихад, „огнениот круг се шири и ракетите сега се насочени кон Тел Авив и околината“. Сирените за воздушен напад првпат се огласија во Хаифа, Нахарија и во северниот дел на еврејската држава. Има извештаи за ракети кои удираат во згради, како и предизвикани пожари. Според телевизијата, петмина Израелци биле повредени во предградие на Тел Авив.

Бригадите „Изадин ал-Касам“, милитантно крило на движењето Хамас кое го контролира Појасот Газа, соопштија дека „град од ракети“, кој ги погоди израелските градови, претставува „одговор на гранатирањето на станбени и високи згради во Газа“. Најмалку 130 ракети се истрелани кон Ашкелон, Сдерот и неговата околина, соопшти групата.

Читајте наредно: Чиј е Ерусалим?

Од почетокот на судирите се убиени најмалку 67 луѓе во Појасот Газа, од кои 16 се деца, и седум лица во Израел. 

URL
реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Свет

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Read more

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Read more

САД признаа: Убивме десет цивили во напад со дрон во Кабул

Read more
 

Вести

Македонија прва во Европа по број на починати од ковид за една недела

Читај повеќе

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Читај повеќе

Се истражува оштетувањето на електричната табла до прилепската модуларна болница

Читај повеќе

Рускоска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

Читај повеќе

Приведен угостител, во локалот затекнати три лица без сертификат за вакцина

Читај повеќе

Кои се најбезбедни градови во светот за 2021 година?

Читај повеќе

Италијанците на референдум догодина за легализација на марихуаната

Читај повеќе

Есенва ќе има поголем ризик за зараза, колективен имунитет само со вакцинација

Читај повеќе

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

Читај повеќе