Новиот 16-инчен MacBook Pro на Apple најверојатно стигнува во септември

Аналитичарите на компанијата IHS Markit Jeff Lin сметаат дека можно е Apple во септември да го претстави 16-инчниот MacBook Pro за кој веќе подолго време се шпекулира во технолошкиот свет.

Редизајнираниот лаптоп наводно ќе има LCD екран на компанијата LG Display, со резолуција од 3.072x1.920 пиксели, а тоа е зголемување во споредба со моментално најдобриот модел што има 15,4-инчен екран со резолуција од 2.880x1.800 пиксели.

Овој 16-инчен модел се очекува да има и нов процесор.

Apple ја обнови својата MacBook Pro понуда минатиот месец кога лаптопите добија помоќни процесори и измени на контроверзните тастатури со „butterfly“ механизам.

Аналитичарите на Lin очекуваат дека во септември подобри процесори ќе добијат и MacBook Air и 13-инчниот MacBook Pro.

За 12-инчниот MacBook засега нема детали, а со оглед на тоа дека не добил подобрувања веќе две години, не се очекува дека ќе добие нова верзија.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Хардвер

Apple ги претстави новиот iPad Air и паметниот часовник Apple Watch 6

Read more

Познат датумот кога Sony ќе ја претстави конзолата PlayStation 5

Read more

Новите паметни часовници на Fitbit го мерат нивото на стрес

Read more

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Гик

  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе