Новиот 720S GT3 Evo на McLaren изгледа фантастично

McLaren го претстави својот целосно нов 720S GT3 Evo за Светскиот шампионат на издржливост на ФИА (WEC) и не е изненадување што изгледа фантастично.

Автомобилот носи нова црна и портокалова боја, доби масивни доводи за воздух од двете страни и сет на продолжени крила, лаковите на тркалата се позаоблени, а бандажите имаат гуми Goodyear наместо оние на Pirelli од минатата сезона. Натпреварувачкиот пар болиди ќе ги носи броевите 65 и 95, што ја означува победата на McLaren на Ле Ман во 1995 година со моделот F1 GTR.

Покрај огромните браници и сплитер, кои се забележително поагресивни од претходникот, пошироко е и задното крило.

Сè уште нема информации за подобрувања на 4,0-литарскиот твин-турбо V8 мотор на M840T, но би можел да развие помеѓу 550 и 600 КС. Повеќето GT3 болиди се фокусирани на аеродинамични трикови наместо на брутална сила за постигнување на најдобри времиња, затоа очекувајте само надворешните подобрувања на McLaren да го подобрат времето на патеката за секунда или две.

Ова ќе биде прв пат McLaren да се натпреварува на сите три Triple Crown трки во иста година, откако во минатото победи на секоја од нив поединечно.

Новата WEC сезона започнува на 2 март во Катар, а шестчлениот екипаж на McLaren ќе учествува на 8 трки, вклучувајќи го и Ле Ман, каде McLaren не бил од 1997 година.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Авто новости

Стокец од 10.000 евра!

Read more

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Read more

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Read more

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Read more
 

Автомобили

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 неверојатни полициски возила

Читај повеќе
  • filter

Редизајнираниот Audi S3 сега е уште помоќен и позабавен

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Читај повеќе