Новиот Avatar мора да стане еден од најгледаните филмови само за да излезе на нула

Режисерот Џејмс Камерон се надева дека едвај чекате да го видите продолжението на „Avatar“ - ќе му треба секој денар.

Се ближи премиерата на филмот „Avatar: The Way of Water“, а очекувањата за новиот филм се огромни. Оригиналниот филм постигна неверојатен успех во кината, со заработка од 2,9 милијарди долари, поради што и денес, 12 години по неговата премиера, е најуспешниот наслов на сите времиња.

Иако не е позната точната сума од буџетот што му беше на располагање на режисерот Џејмс Камерон за продукцијата на продолжението, тој неодамна за GQ изјави дека снимањето на овој филм било „многу скапо“. Камерон, исто така, откри дека им рекол на Disney и на студиото 20th Century дека продолжението е „најлошиот деловен случај во историјата на филмот“. Режисерот верува дека новиот филм „ќе мора да биде трет или четврти филм со најголема заработка во историјата. Тоа е прагот. Тоа е излегување на нула“.

Remote video URL

Зад првиот дел од франшизата Avatar на листата на филмови со најголема заработка ширум светот стои „Avengers: Endgame“, кој во кината заработи 2,7 милијарди долари. „Titanic“, исто така во режија на Камерон, е на третото место со 2,1 милијарда долари, а потоа  следуваат „Star Wars: The Force Awakens“ (2,07 милијарди долари) и „Avengers: Infinity War“ (2,05 милијарди долари) - ова се единствените пет филмови кои успеале да заработат повеќе од 2 милијарди долари.

Ќе биде многу интересно да се види како публиката ќе го прифати „The Way of Water“, особено ако се земе предвид дека многумина побрзаа во кината да го гледаат првиот дел поради револуционерното 3D искуство во тоа време - 72% од приходот на оригиналниот Avatar беше реализиран на 3D проекции.

„The Way of Water“, кој исто така ќе биде прикажан во 3D, користи неколку најсовремени технологии за снимање филмови, вклучувајќи нови подводни камери, вештачка интелигенција и алгоритми, кои би требало да го направат еден од визуелно највпечатливите филмови некогаш направени.

Премиерата на филмот „Avatar: The Way of Water“ е закажана за 16 декември, а доколку гледачите масовно се соберат во кината, Џејмс Камерон планира да сними уште три продолженија. Доколку тоа се случи, не се сомневаме дека буџетите за овие продолженија ќе бидат исто толку огромни.

реклама

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Read more

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Филм & ТВ

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Read more

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Read more

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Read more

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Габриела Спаниќ изгледа непрепознатливо по бројните козметички зафати

Читај повеќе
  • play_arrow

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Читај повеќе

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Читај повеќе

Избрани најдобрите серии на Netflix во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе