Новиот DeLorean DMC-12 пристигнува наредната година, ќе чини 100.000 долари

Американската компанија која стои зад познатото име DeLorean ќе започне со производство на модернизираниот модел DMC-12 веќе од наредната година.

Компанијата DeLorean Motor Company во 2016 година објави дека ќе произведе ограничен број на примероци од новиот модел DMC-12 со користење на комбинација од модерни компоненти и залиха од преостанатите компоненти од првиот модел, но тој проект не се реализираше.

Сепак, по правниот процес би требало да започнат со производство во 2021 година.

Новиот американски закон ќе овозможи на малите американски произведувачи на автомобили да произведуваат и да продаваат само 325 примероци годишно кои нема да мораат да ги исполнуваат најновите безбедносни американси прописи.

Новиот DeLorean ќе има иста каросерија како и моделот од осумдесеттите години на минатиот век.

Стариот модел го користеше 2,8-литарскиот бензин мотор на Renault со 130 коњски сили и 207 Nm максимален вртежен момент, а се шпекулира дека сега ќе има 3,5-литарски V6 мотор кој ќе испорачува 350 коњски сили.

DMC се надева дека седмично ќе произведува еден или два автомобила, а секој ќе чини околу 100.000 долари.

Новиот модел ќе има нова технологија, нова внатрешност, светла, кочници, клима-уред.

Овој автомобил стекна популарност кога се појави во франшизата „Back to the future“.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Концепти

Како би изгледал суперспортскиот автомобил на Rolls-Royce?

Read more

Вака би изгледал Volkswagen Golf Country

Read more

Mercedes подготвува нов електричен кросовер EQB

Read more

Новите BMW автомобили од генерацијата М ќе бидат уште помоќни

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Како правилно се изговара BMW?

Читај повеќе

Макрон со 8 милијарди евра ќе ја прави Франција лидер за електрични автомобили во Европа

Читај повеќе
  • filter

KIA го претстави освежениот модел Rio

Читај повеќе

Hyundai ја објави првата фотографија од новиот Santa Fe

Читај повеќе

Најчести причини за сообраќајни незгоди во кои страдаат младите возачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе