Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Нов детектор за гравитациски бранови базиран на кварц сними два мистериозни сигнали во првите 153 дена од работењето.

Не е јасно што точно се овие сигнали, ниту што ги предизвикува. Засега е рано да се извлекуваат заклучоци, но следната работа на детекторот може да го намали изборот на опции.

„Возбудливо е што ова покажува дека новиот детектор е чувствителен и дава резултати, и сега треба да утврдиме што значат тие резултати. Ова е првпат да покажеме дека овие уреди може да се користат како високо чувствителни детектори за гравитациски бранови“, изјави физичарот Мајкл Тобар од Универзитетот Западна Австралија.

Огромните детектори LIGO и Virgo

Првото револуционерно откритие на гравитационите бранови беше направено пред само шест години. Оттогаш, детекторите LIGO и Virgo покажаа дека вселената „ѕвони“ до неодамна непознати гравитациони бранови како резултат на судир помеѓу црни дупки и неутронски ѕвезди.

Но, овие детектори се огромни, со краци долги 4 километри. Гравитационите бранови влијаат на ласерите долж овие краци, создавајќи интерференциски модели. Технологијата досега беше оптимизирана за бранови со ниска фреквенција, пишува Science Alert.

Гравитационите бранови со висока фреквенција се многу потешки за откривање, но дефинитивно вреди да се истражат. Брановата должина на гравитационите бранови е пропорционална со големината на универзумот; оние што се случуваат подоцна се поголеми, така што пократките бранови со висока фреквенција би можеле да откријат информации за Големата експлозија и универзумот од почетокот на времето.

Примордијални црни дупки и облаци од темна материја?

Хипотетичките објекти како што се бозонските ѕвезди и примордијалните црни дупки, исто така, би можеле да бидат високофреквентни извори на гравитациони бранови од неодамнешното минато. Овие бранови можат да бидат произведени дури и од облаци од темна материја.

Тобар и неговиот колега физичар Максим Горијачев дизајнираа десктоп-детектор за високофреквентни гравитациони бранови во 2014 година, и сега тие ги спроведуваат првите набудувања заедно со меѓународен тим.

Самиот детектор е кварцен кристален диск сместен во вакуумска комора заштитена од зрачење за подобро да спречи пречки. Тимот спроведе два пилот-теста; прво на 12 мај 2019 година, а вториот на 27 ноември 2019 година, и секој пат детекторот откривал мистериозни сигнали.

Но, постои можност овие гравитациони бранови да се произведени од механички стрес во внатрешноста на дискот или од внатрешен радиоактивен настан предизвикан од надворешно јонизирачко зрачење.

За време на следното придвижување на детекторот, експертите ќе додадат втор кристал за да ги исклучат космичките зраци. Ова треба да помогне во стеснување на причината за откриените сигнали.

„Овој експеримент за пребарување на гравитациони бранови со висока фреквенција е еден од двата моментално активни во светот, и имаме планови да го прошириме нашиот опсег на уште повисоки фреквенции, кои досега воопшто не биле истражени“, рече Тобар.

Студија Rare Events Detected with a Bulk Acoustic Wave High Frequency Gravitational Wave Antenna беше објавена во списанието Physical Review Letters.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Наука

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Read more

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Read more

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Read more

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе