Новиот документарец на Netflix го следи освојувањето на 14-те највисоки врвови во светот за само 7 месеци

Новиот документарен филм на Netflix „14 Peaks: Nothing is Impossible“ (14 врвови: Ништо не е невозможно) е приказна за професионалниот планинар Нимсдаи Пурја и неговиот обид да собори еден од најтешките планинарски рекорди.

Во документарецот, планинарот од Непал се обидува да постигне цел која секако не е за оние со слабо срце - да се искачи на четиринаесетте најголеми планински врвови во светот, од кои секој е висок преку 8.000 метри, и тоа за седум месеци.

На претходниот планинар кој успеал да го постигне овој рекорд му биле потребни седум години, што дополнително покажува за каков потфат се работи.

Моментално рангиран на шестото место на Топ 10 листата на Netflix, „14 Peaks: Nothing is Impossible“, е филм што сигурно ќе сакате да го гледате доколку сакате дополнителна инспирација или ако барате идеја за вашата следна возбудлива авантура.

Филмот, во режија на Торквил Џонс, не доби ништо освен позитивни оценки, вклучително и речиси совршена оценка на публиката од 94% на Rotten Tomatoes. И одличниот прием секако не застанува тука, бидејќи повеќето критичари го фалат филмот за прикажувањето на непоколебливиот човечки дух.

Remote video URL

Се разбира, постигнувањето на оваа мисија за толку кратко време не е лесно бидејќи овие планини не само што имплицираат лошо време што може да биде катастрофално за храбар планинар, туку бара и функционална опрема што работи на секој чекор од безбедноста на Пурје.

Оваа мисија, пред сè, бара непоколеблива ментална сила, онаа каде што стравот нема место.

Додека неговата сопруга, Сучи Пурџа, шармантно се обидува да го објасни преземањето ризик од страна на нејзиниот сопруг, а неговата болна мајка ги истакнува лекциите за смртноста со која сите се соочуваме - документарецот открива дали Пурџа ќе го собори овој епски рекорд или ќе мора да ја чува оваа експедиција „за другиот живот“.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Филм & ТВ

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Read more

Џим Кери наполни 60 години и порача: Стар сум, ама секси

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Боно призна: Се срамам од повеќето песни на U2

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеф Безос ги објави насловот и трејлерот за серијата „The Lord of the Rings“

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Кери наполни 60 години и порача: Стар сум, ама секси

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Брус Спрингстин е најплатениот музичар во 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Наскоро на Netflix уште една корејска серија, овој пат за зомби апокалипса

Читај повеќе

Селин Дион ја откажа светската турнеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Бокс-офис: „Scream“ го симна „Spider-Man: No Way Home“ од врвот

Читај повеќе