Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

„The Beatles: Get Back“, долгоочекуваниот нов документарен филм на познатиот Питер Џексон, се обидува да го демистифицира раскинувањето на Фамозната четворка и да ја прикаже нивната врска во последните месеци во поведро светло.

Документарниот филм од три дела ги следи Џон Ленон, Пол Макартни, Џорџ Харисон и Ринго Стар во јануари 1969 година како подготовка за нивниот прв концерт по повеќе од две години.

Користејќи повеќечасовен досега необјавен архивски материјал, Џексон покажува и како Битлси напишале и снимиле 14 нови песни за албумот за само три недели.

Тоа е период добро познат на гледачите на документарниот филм „Let It Be“ од 1970 година на режисерот Мајкл Линдзи-Хог, кој во својот филм ја нагласи тензијата и горчината во бендот кој се распадна истата година.

И самиот обожавател на големите Битлси, Питер Џексон, најпознат по трилогијата за Господарот на прстените, не се оптоварува премногу со креативните несогласувања на квартетот од Ливерпул.

Со филмот „Get Back“, тој се обидува да ја преобликува воспоставената слика за последните години на Битлси како период на кавги и фрактури, а наместо тоа ги прикажува членовите на бендот како се забавуваат, се шегуваат и спонтано ги создаваат безвременските класици.

Remote video URL

„Имавме подеми и падови, но со сето тоа, и ќе се уверите сами во верзијата на Питер Џексон, многу се забавувавме, што не е прикажано во оригиналниот документарец“, изјави неодамна Ринго Стар.

Документарниот филм на Џексон, кој ќе биде достапен на Disney + од утре, го прикажува и последното јавно појавување на Битлси, 40-минутенниот концерт на покривот на зградата на нивната деловна компанија во Лондон, што сега за првпат ќе биде прикажан во целост.

Компанијата Apple Corps му дозволи на Џексон да прегледа околу 60 часа архивирани снимки што беа под клуч со децении.

„Верувањето дека татко ми е причината за распадот на Битлси отсекогаш било погрешно“, рече ќерката на Пол, Стела Макартни.

„Тоа е невистинито и може јасно да се види во овие неверојатни, досега невидени снимки“, додаде познатиот моден дизајнер.

„Поголемиот дел од мојот живот, срцето му беше скршено поради тоа. Во филмот е очигледно дека тој очајно сака неговото братство да живее, недопрено.“

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Филм & ТВ

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Read more

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more
 

Сцена

  • filter

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Читај повеќе

Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе