Новиот iPhone конечно ќе добие перископска телефото камера

Наредната генерација iPhone што ќе стигне во 2022 година ќе има перископска телефото камера, покажуваат новите истражувачки заклучоци на етаблираниот аналитичар Минг-чи Куо од TF Securities.

Во извештајот на Куо, што беше објавен во 9to5Mac, AppleInsider и MacRumors, се наведува дека јужнокорејската компанија Semco наводно ќе биде задолжена за новата технологија со автоматски фокус за новите модели на iPhone, објави Verge.

Перископските камери први почнаа да ги развиваат кинеските компании, како Oppo и Huawei кои претставија телефони со опција за 5X зум. Samsung годинава им се придружи на кинеските технолошки гиганти со моделот Galaxy S20 Ultra.

Во 2016 година, iPhone 7 Plus на Apple беше првиот мобилен кој користеше секундарен 2Х телеобјектив кој исто така се користеше за длабочина при снимање портрет фотографии. Меѓутоа, Apple оттогаш не се помести од 2Х зум, додека конкурентите отидоа чекори напред.

Ако сега премине на перископ, Apple најверојатно ќе си обезбеди домет на зумот од 5Х и повеќе. Колку за споредба, P40 Pro Plus наHuawei со неговите 10Х перископски леќи има најголем оптички домет меѓу стите достапни смартфони на пазарот.

Тагови
реклама

Мобилни

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Read more

Рендерите го открија изгледот и перформансите на Nokia 7.3 - што да очекуваме?

Read more

Google ги објави деталите за новите смартфони Pixel 5 и Pixel 4a 5G

Read more

Гик

  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Читај повеќе

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Читај повеќе