Новиот ривал на Tesla: Електричниот BMW i4 пристигнува во 2021 година

Во март оваа година за време на Саемот на автомобили во Женева BMW потврди дека ќе почне со сериско производство на концептот Vision Dynamics, кој ќе биде електричен брат на Series 4 Gran Coupe.

Според новиот извештај на магазинот AutoExpress, продукциската верзија на концептот ќе се претвори во електричниот модел i4 во 2021 година, кога ќе дебитира и ќе ја пополни празнината помеѓу моделите i3 и i8.

BMW потврди дека овој модел ќе се произведува во Германија, поточно во Минхен. На Саемот на автомобили во Париз кој се одржа овој месец говореше шефот на BMW, Хералд Кругер, а тема на разговор беа електричните модели. Тој потврди дека i4 ќе се појави набрзо откако на пазарот ќе пристигнат електричните кросовери iX3 и iNEXT.

„Веќе имаме 300.000 електрични возила и хибриди на улиците а уште многу од нив пристигнуваат во наредните години. Најпрво ќе биде претставен Mini Electric, а веднаш по него и BMW iX3. Потоа во 2021 година пристигнуваат BMW iNEXT, како и i4, така што до крајот на оваа година ќе имаме пет нови електрични автомобили“, изјави Кругер.

Моделот i4 ќе биде базиран на платформата CLAR која BMW ја дизајнираше за бензинските, дизелски, хибридни и електрични возила, а i4 ќе биде дел од понудата Series 4 Gran Coupe и ќе се одликува со конвенционален дизајн.

BMW i4 ќе биде ривал на Tesla Model 3 и Model S кога се работи за дометот на патување. Компанијата планира од него да направи елегантен автомобил со четири врати кој со едно полнење може да помине преку 600 километри.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Авто новости

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Поглед во освежениот BMW M5

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе