Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Бразилското „чудо од дете“ Ендрик сега е новата мета на сите најголеми европски клубови.

Неверојатниот 15-годишен напаѓач на Палмеирас, кој постигна 172 гола на 175 натпревари во јуниорските категории, е голема желба на Барселона, која веќе понуди огромна сума за него, но сега во трката се вклучија и други клубови.

Барса веќе некое време го следи Ендрик, а пред неколку недели ги испрати своите најдобри скаути во Бразил. Тие го гледаа младиот напаѓач на Копиња, најголемиот турнир за играчи до 20 години во Бразил, каде Ендрик постигна пет гола на седум натпревари и доминираше против многу постари играчи.

Барса би платила 45 милиони евра на три рати

Кога се увериле во неговите способности, на клубот му порачале дека мора да биде доведен по секоја цена. Бразилските медиуми објавија дека Барселона понудила 45 милиони евра што би ги исплатила на три рати. Првата кога Ендрик ќе потпише професионален договор со Палмеирас, втората кога ќе ја одигра првата сениорска сезона и третата кога ќе дојде во Барселона на 18 години.

Но, проблемот е што сега за него „загризаа“ и други клубови и лесно е можно Ендрик да биде најскапиот тинејџер во историјата на фудбалот. Daily Mail пишува дека Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Ливерпул се распрашуваат за него, а Шпанците пренесуваат дека Реал Мадрид, кој е познат по тоа што носи млади Бразилци од неговата татковина, наскоро ќе испрати свои луѓе во Бразил.

Сите сакаат да го договорат неговиот иден трансфер пред Палмеирас да вгради огромна клаузула во неговиот професионален договор, многу поголема од онаа што ја нуди Барселона. Семејството на играчот е информирано за интересот на најголемите европски клубови, но Ендрик наводно нема намера да го напушти Бразил како дете, туку сака да стане професионалец во Палмеирас и дури потоа да направи трансфер.

URL

Воодушевува со головите

И додека европските клубови ги кршат главите за тоа како да го доведат, Ендрик продолжува да се истакнува во Копиња. Завчера во победата на Палмеирас од 5:2 постигна фантастичен гол со „ножички“ од 16 метри, а претходно на турнирот постигна неверојатен гол по една соло акција по која почнаа да го споредуваат со Роналдо. Ја зеде топката, помина двајца играчи и потоа мајсторски го „зезна“ голманот. Двата гола станаа вирални на социјалните мрежи.

URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе